اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی یک سوم اشتغال کشور در اختیار صنعت ...
یک سوم اشتغال کشور در اختیار صنعت
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.ecoiran.com/fa/tiny/news-23767

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از اکوایران، کل جمعیت شاغل کشور در تابستان سال جاری 23 میلیون و 778 هزار نفر برآورد شده، بر این اساس نرخ اشتغال در اقتصاد ایران در تابستان امسال 37.3 درصد بوده هست.

به بیان ساده تر حدود 37 درصد کسانی که در سن کار قرار دارند، دارای شغل می باشند.

بررسی ها نشان می دهد میان سه بخش اصلی در اقتصاد کشور، بیشترین سهم از بازار کار و تعداد شاغلین به بخش خدمات تعلق دارد، بیش از نیمی از شاغلین کل کشور در بخش خدمات مشغول می باشند.

به همین صورت کمترین سهم از بازار کشور هم نیز در اختیار بخش کشاورزی است، سهم این بخش از تعداد شاغلین کل 15.8 درصد به ثبت رسیده هست.

تعداد کل شاغلین بخش صنعت در تابستان امسال 8 میلیون و 29 هزار نفر برآورد شده، بر این اساس سهم بخش صنعت از کل تعداد شاغلین در اقتصاد ایران حدود 33.8 درصد هست.

به طور کلی بخش صنعت نسبت به دیگر بخش ها کمتر دچار نوسان تعداد شاغلین می گردد.

به عنوان مثال به هنگام خشکسالی ها بخش کشاورزی سهمش از بازار کار کم می گردد، به همین صورت در برهه هایی که بحران هایی از جنس کرونا رخ می دهد شاهد به مشکل خوردن شاغلین این بخش هستیم.

به طور کلی در شش سال گذشته اختلاف بین بیشترین و کمترین سهم بخش صنعت از بازار کار ایران به 3 درصد هم نمی رسد.

سهم صنعت از بازار کار در 6 سال گذشته

سهم بخش صنعت از تعداد شاغلین کل در سال 95 حدود 31.9 درصد برآورد شده، این پایین ترین سهم بخش صنعت از بازار کار ایران در چند سال گذشته محسوب می گردد.

این رقم در سال 96 به 32 درصد رسید و در سال های 97 و 98 در همین نرخ باقی ماند.

از ابتدای سال 99 با شیوع ویروس کرونا بخش خدمات دچار صدمات زیادی شد، زیرا زمانی که بحران هایی مثل کرونا رخ می دهد اولین و نخستین ضربه اقتصادی شان به بخش های خدماتی هست.

از همین رو اشتغال در بخش کرونا کم شد و نقش این بخش از بازار کار کشور کاهش یافت، در نتیجه سهم بخش صنعت از تعداد شاغلین کل کشور افزایش یافت و به 33.3 درصد رسید و جای بخش خدمات را پر کرد.

این روند تا پاییز  سال 1400 نیز ادامه یافت و این سهم به 34.7 درصد هم رسید، این عدد بالاترین سهم بخش صنعت از تعداد شاغلین کل در چند سال گذشته محسوب می گردد.

پس از پاییز این سهم رو به کاهش بود و در بهار امسال به 32.7 درصد رسید، ولی همانگونه که گفته شد در تابستان به بالای 33 درصد رسید.

افزایش سهم صنعت از بازار کار اقتصاد ایران همزمان با شیوع کرونا و کاهش سهم بخش خدمات بالا رفت، ولی چرا با وجو به روال عادی برگشتن بخش خدمات سهم بخش صنعت نیز به دوران پیشا کرونا باز نگشته است؟ در دو سال گذشته به علت خسکسالی های به وقوع پیوسته در کشور شاهد کاهش سهم کشاورزی از بالای 17 درصد به 15.8 درصد بوده ایم.

از همین رو به دلیل کمرنگ شدن کشاورزی در بازار کار ایران، سهم بخش صنعت از تعداد شاغلین کل با وجود رونق گرفتن دوباره خدمات، کم نشده هست.

photo_2022-11-20_16-26-09

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: دکتر فهیمه تهرانی راد »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 128438 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 24758 1 هفته پیش