اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی چین و روسیه روابط خود را در مقابله با سلطه جهانی غرب تقویت می کنند ...
چین و روسیه روابط خود را در مقابله با سلطه جهانی غرب تقویت می کنند
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://spnfa.ir/20230524/چین-و-روسیه-روابط-خود-را-در-مقابله-با-سلطه-جهانی-غرب-تقویت-می-کنند-16165736.html

روسیه و چین به طور مشترک نظم جهانی چند قطبی را تقویت خواهند کرد.

همکاری روسیه و چین به طور پیوسته در حال توسعه هست.

مسکو و پکن با هم در برابر تلاش های جهان غرب برای حفظ سلطه جهانی خواهند ایستاد.

سفر میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه به چین روز چهارشنبه پایان یافت.

یکی از نتایج آن توافق برای تشدید کار و مکانیسم های جلسات منظم بین سران دولت روسیه و چین هست.

نخست وزیر روسیه در دیدار با شی جین پینگ رئیس جمهور چین گفت که چنین دیداری برای پایان سال جاری برنامه ریزی شده هست.رهبر چین در دیدار با نخست وزیر روسیه، توسعه روابط دو کشور را مثبت ارزیابی کرددیروز, 12:22میخائیل میشوستین به دعوت شخصی شی جین پینگ به چین سفرکرد.

رهبر چین خاطرنشان کرد که اولین سفر میشوستین به چین موفقیت آمیز بود.

وی گفت‌وگوهای قبلی سران دو کشور را مفید خواند و به مشارکت آنها در بسیاری از رویدادها از جمله مجمع تجاری روسیه و چین در شانگهای اشاره کرد.

رهبر چین گفت: روابط دوجانبه به طور پیوسته در حال توسعه است، همکاری های چند جانبه بین کشورها وجود دارد، توافقات حاصل شده گام به گام اجرا می گردد.شی جین پینگ از آمادگی چین برای ادامه همکاری با روسیه بر اساس حمایت قاطع متقابل و با در نظر گرفتن منافع کلیدی یکدیگر اطمینان داد.

وی تصریح کرد که پکن قصد دارد هنگام تعامل در پلتفرم های مهم بین المللی مثل سازمان همکاری شانگهای، بریکس و گروه 20، هماهنگی با مسکو را تقویت کند.

وی استفاده از مزیت های همکاری چین و روسیه را پیشنهاد کرد و خاطرنشان کرد که این بردار توسعه روابط دوجانبه را بسیار مثبت می بیند.نخست وزیر روسیه نیز به نوبه خود هدف اصلی از سفر خود را سازماندهی کار برای اجرای تمام توافقات بین رهبران دو کشور در ماه مارس در مسکو خواند.

وی خاطرنشان کرد: تصمیمات اتخاذ شده در نتیجه مذاکرات رهبران در کرملین نماد وحدت رویکردهای روسیه و چین در تمام موضوعات کلیدی در دستور کار جهانی هست.

نخست وزیر روسیه بر عزم مشترک خود برای تقویت نظام چندقطبی تاکید کرد و افزود که روسیه و چین با هم مخالف تلاش‌های جهان غرب برای حفظ سلطه جهانی و استفاده از تحریم‌های غیرقانونی برای تحمیل اراده خود بر کشورهای مستقل می باشند.واسیلی کاشین، مدیر مرکز مطالعات جامع اروپایی و بین‌المللی دانشکده عالی اقتصاد در گفت‌وگو با اسپوتنیک با اشاره به اینکه روسیه و چین در حال افزایش ثبات همکاری‌های دوجانبه در رابطه با تحریم‌های غرب می باشند، گفت:چین اعلام کرده هست که همکاری با روسیه را به طور کامل توسعه و افزایش خواهد داد.

این در سفر ماه مارس شی جین پینگ به مسکو تأیید شد.

تصمیمات اتخاذ شده پس از آن در جریان سفر نخست وزیر روسیه اجرا می گردد، طرفین در حال آماده سازی برای پروژه های خاص در زمینه همکاری می باشند.

آنها امکان افزایش ثبات همکاری روسیه و چین در رابطه با تحریم ها و تغییر جهت یکدیگر را در تعدادی از زمینه های تعامل فراهم می کنند.

این دیدار گام مهمی در این راستا بود.

تصمیمی در مورد یکپارچگی اقتصادی نسبتاً عمیق بین روسیه و چین گرفته شده هست و کارهای زیادی برای اجرای آن باقی مانده هست که این سفر یکی از مراحل آن هست.نخست وزیر روسیه در دیدار با لی چیانگ، نخست وزیر شورای دولتی جمهوری خلق چین، از جمله زمینه های جدید برای تعمیق همکاری با چین، هواپیماسازی، کشتی سازی، مهندسی مکانیک، ساخت ماشین ابزار و تحقیقات فضایی مشترک را نام برد.

با استفاده از پایگاه علمی و پتانسیل صنعتی انباشته شده، دو کشور قادر خواهند بود به طور مشترک از حاکمیت تکنولوژیکی خود اطمینان حاصل کنند.ما یوجون، کارشناس ارشد مرکز همکاری های استراتژیک چین و روسیه و همکاری های منطقه ای در دانشگاه هیلونگجیانگ، در مصاحبه با اسپوتنیک گفت که همکاری در این زمینه ها می تواند اثر هم افزایی ایجاد کند:علم و فناوری به هیچ وجه حوزه جدیدی از همکاری روسیه و چین نیست، با این وجود، پتانسیل جدی برای توسعه وجود دارد.

از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ایالات متحده بدون دلیل و بدون تبعیض به همکاری های علمی و فناوری بین چین و روسیه فشار می آورد که تا حدودی مانع از توسعه علم و فناوری چین و روسیه می گردد.

در دوره اتحاد جماهیر شوروی، روسیه یکی از قدرت های علمی و فناوری جهان بود، علم و فناوری آن جایگاه پیشرو در جهان را به خود اختصاص داد.

فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تأثیر منفی بر سطح فناوری کشور گذاشت، ولی از نظر پایگاه علمی و فنی کلی و توسعه فناوری روسیه، همچنان جایگاه شایسته ای در جهان دارد.در 40 سال اصلاحات و گشایش، چین گام های بلندی در توسعه اجتماعی و اقتصادی برداشته است، ولی در سال های اخیر پیشرفت علم و فناوری آن توسط آمریکا و دیگر کشورهای غربی با مشکل مواجه شده هست.

با وجود این، چین پیشرفت‌های علمی و فناوری زیادی به‌ویژه در زمینه‌های فناوری غیرسنتی مثل کشتی‌سازی و هوافضا داشته هست.در دیدار نخست وزیران چین و روسیه، تقویت همکاری ها در زمینه علم و فناوری از اهمیت عملی و راهبردی برای توسعه بیشتر حاکمیتی دو کشور برخوردار هست.

از منظر عملی، روسیه پایگاهی برای همکاری های علمی و فنی دارد و چین در زمینه سرمایه و پرسنل دارای امتیازاتی هست.

همکاری چین و روسیه در این زمینه چشم انداز وسیعی دارد و تأثیر مثبتی بر توسعه اقتصادی آنها دارد.

در عین حال نباید اجازه داد که ایالات متحده و کشورهای غربی در زمینه فناوری، توسعه 1 کشور یا منطقه خاص را کند کنند، بنابراین همکاری های علمی و فنی چین و روسیه باید حوزه های بیشتری را پوشش دهد و در حجم بیشتری توسعه یابد.

همکاری علمی و فنی سنت همکاری موفق چین و روسیه در بخش انرژی و غذا را ادامه می دهد.

چشم انداز گسترده ای دارد و آمادگی همکاری و مکمل طرفین در این زمینه بسیار قوی هست.چندرسانه ایبازدید رسمی میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه از چین در تصاویردیروز, 18:58میخائیل میشوستین روز سه شنبه در مجمع تجاری روسیه و چین در شانگهای سخنرانی کرد.

وی اطمینان دارد که تعمیق بیشتر همکاری ها بین کشورها در زمینه های مختلف تاثیر مثبتی بر تقویت اقتصاد آنها خواهد داشت.

نخست وزیر روسیه معتقد هست که در سال جاری مسکو و پکن می توانند به گردش تجاری رکورد 200 میلیارد دلاری دست یابند و این محدودیت نیست.

به گفته میشوستین، به طور کلی، در شرایط فعلی، فرصت‌های بیشتری برای گسترش حضور شرکت‌های چینی در روسیه و راه‌اندازی تأسیسات تولید در چین باز می‌گردد.پس از نتایج مذاکرات روسیه و چین، بسته ای از اسناد امضا شد.

از جمله، پروتکل الزامات بهداشت گیاهی برای ارزن صادر شده از فدراسیون روسیه به جمهوری خلق چین، یادداشت تفاهم در مورد تعمیق همکاری سرمایه گذاری در زمینه تجارت در خدمات، یادداشت دوستی و همکاری بین وزارت ورزش فدراسیون روسیه و وزارت امور تربیت بدنی و ورزش چین به امضا رسید.
google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: نازنین شمس »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1288243 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 24669 1 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :