اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی واگذار کردن اداره شهر بر دوش مردم امید آفرینی می‌کند ...
واگذار کردن اداره شهر بر دوش مردم امید آفرینی می‌کند
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.mehrnews.com/news/5639254/واگذار-کردن-اداره-شهر-بر-دوش-مردم-امید-آفرینی-می-کند

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از خبرگزاری مهر، نشست مشترک شهرداران و رؤسای شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استان‌های کشور به دعوت رسمی علیرضا زاکانی شهردار تهران و به میزبانی شهراصفهان برگزار شد.

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای انقلاب اسلامی و شهدای مدافع امنیت به هفته بسیج اشاره کرد و این روز را به تمام بسیجیان تبریک گفت و اظهار داشت: در این روزها شاهد بودیم که بسیجیان برای حفظ امنیت کشور، جان و مال مردم از جان خود گذشتند و به شهادت رسیدند.

وی به برگزاری این نشست که برگرفته از حضور شهرداران ۳۱ استان و رؤسای شوراهای شهر کلانشهرها هست اشاره کرد و گفت: این چهارمین نشستی هست که بصورت مشترک بین شهرداران و رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها از ابتدای تاریخ تأسیس شوراها برپا شده که بنده مفتخرم ۳ دوره در این جلسات حاضر بودم و امیدواریم که بهره برگزاری چنین جلساتی به شهر و مردم برسد.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر تهران افزود: نشستهای مشترک برخاسته از طرح موضوعات و مسائل مشترک بین شوراها و شهرداران هست واین موضوع بسیار ضروری هست چرا که چنین نشست‌هایی می‌تواند زمینه بررسی عمیق مسائل و حلاجی مشکلات را فراهم کرده به تبیین راه حل‌ها برای گشایش چالش‌ها منجر گردد.

وی در ادامه به بیانات امام خمینی (ره) در خصوص شوراها که گفته بودند بهترین کسانی که می‌توانند 1 شهر را اداره کنند همان مردمی می باشند که به مسائل و موضوعات منطقه اشراف داشته و می‌شناسند اشاره کرد و گفت: شوراها از کجا بوجود آمدند؛ شوراها یعنی نمایندگان مردم برای اداره شهری که مردم زندگی می‌کنند، بنابراین می‌بینیم که شوراها با این نگرش بوجود آمدند تا بتوانند 1 شهر را اداره کنند، شهردار انتخاب کنند و مسائل شهری و منطقه‌ای خودشان را خودشان حل و فصل کنند.

چمران ادامه داد: به عقیده من تأسیس شوراها 1 نعمت بزرگ برای کشور و مردم بود چرا که هم از بار دولت کاسته شد و هم مردم به میدان آمدند و بخش عمده‌ای از تصمیمات در خصوص محله و شهر سکونت خود توسط شهروندان همان شهر گرفته و انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه دیدیم که با تأسیس شوراها چه موفقیت‌هایی در طول این سال‌ها علیرغم وجود مشکلات قانونی کسب شد تصریح کرد: متأسفانه مسائلی در قانون در خصوص شوراها همچنان مبهم هست و آن گونه‌ای که می‌بایست به اجرا گذاشته نشده و مورد اختلاف است، ولی با تمام این شرایط می‌بینیم که به بهترین وجه شهرها اداره شد و به عقیده تمام ما موفق تر از زمانی هست که شوراها پا به عرصه وجود نگذاشته بودند؛ در شکل ساده می‌توان کلانشهرهایی مثل تهران، اصفهان، شیراز، تبریزو… را با زمان‌های قبل مقایسه کرد و آنوقت دید که چه رخدادها و تصمیماتی با وجود همسویی مردم و شوراها در شهرها محسوس شده هست.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه موضوع امید و امید آفرینی را یکی از وظایف مهم بر دوش شوراها و شهرداری‌ها دانست و تصریح کرد: حضور مردم در آوردگاه‌های تصمیم گیری و تأثیر تصمیمات آنان بر شهر نشان هویت آن هست و این موضوع زمینه امید را در دل مردم روشن کرده هست بطوریکه مقام معظم رهبری درسراسر فرمایشاتی که از ایشان عنوان شده موضوع امید و امید آفرینی 1 جریان پیوسته هست.

وی اضافه کرد: قبل از شروع جلسه در خصوص موضوع مسکن مهر گپ و گفت هایی صورت گرفت که برخی‌ها بر این نظر بودند این کار عملی نیست مگر اینکه شهرداری‌ها به میدان بیایند تا این اتفاق ملی منجر به رضایت عمومی گردد؛ درست هست که این موارد جرو وظایف اصلی آنها محسوب نمی‌گردد ولی حضور آن در چنین موضوعاتی جزو وظایف عمومی شهرداری‌ها و شوراها محسوب می‌گردد چرا که بر اساس قانون اساسی در تمام موارد شهر ازمسایل اقتصادی و بهداشتی گرفته تا تجاری و… مسئولند.

چمران در پایان اظهار کرد: واگذار کردن اداره شهر بر دوش مردم خود امید آفرینی در دل مردم هست و این اتفاق 1 موهبت بزرگ هست و امیدوارم این قبیل نشست‌ها زمینه 1 انسجام و پیوستگی را بین تمامی شوراهای اسلامی شهرهای مراکز استان‌ها و شهرداری‌ها بوجود آورد تا موجب این نگردد تا مسائلی در خصوص شوراها از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی مطرح گردد که مسائل و نظرات شهری در آن قوانین کمتر و یا ضعیف تردیده گردد.

google rating | reviews
4.8 ستاره - 1309 بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: ناهید نامدار »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 129716 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 17533 3 شبانه روز پیش