اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی همکاری معدنی، مولفه کلیدی استراتژی اکو در رشد اقتصاد پایدار است ...
همکاری معدنی، مولفه کلیدی استراتژی اکو در رشد اقتصاد پایدار است
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.mehrnews.com/news/5632111/همکاری-معدنی-مولفه-کلیدی-استراتژی-اکو-در-رشد-اقتصاد-پایدار-است

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از خبرگزاری مهر از روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی، حسین بیچکلی dr husseyn Avni Bicakli در هشتمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو (سازمان همکاری اقتصادی) در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان اظهار داشت: مایلم مراتب قدردانی عمیق خود را از سازمان زمین‌شناسی ایران (GSI)، برای میزبانی هشتمین نشست گروه کارشناسان معدنی اکو پس از 1 وقفه ۵ ساله ابراز دارم.

وی با بیان اینکه ما تلاش‌های متعهدانه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران به‌منظور افزایش همکاری‌های منطقه‌ای در زمینه مواد معدنی در میان کشورهای عضو اکو را ارج مینهیم، خطاب به نمایندگان کشورهای عضو اکو، تصریح کرد: بر اساس شواهد حاصل از اکتشاف منابع معدنی درگذشته و تولید فعلی، بخش مواد معدنی یکی از حامیان عمده اقتصادی کشورهای عضو اکو هست که بسیاری از آن‌ها غنی از منابع معدنی می باشند.

معاون دبیرکل اکو مستقر در ایران ابراز داشت: انتظار می‌رود تقاضا برای مواد معدنی درون اکو و در دیگر اقتصادهای مشتری در پس رشد اقتصادی در حال بهبود سریع افزایش یابد چرا که دوره پساکرونا از اکنون آغاز شده و توقع می‌رود رشد در استفاده از مواد معدنی با تقاضا در اقتصادهای در حال توسعه که با نرخ سریع‌تری نسبت به اقتصادهای توسعه‌یافته در حال رشد است، در میان‌مدت و بلندمدت ادامه یابد.

آقای بیچکلی با اشاره به اینکه در عین حال الگوهای تقاضای معدنی به تغییر خود ادامه خواهند داد، گفت: در حالی که تقاضا برای مواد معدنی مورد استفاده در صنایع سنتی و کاربران نهایی به رشد خود ادامه خواهد داد، تحت‌الشعاع مصرف، ساخت‌وساز، تولید و کشاورزی، تقاضاهای جدید نیز در حال مطرح شدن هست.

وی ادامه داد: این امر با تکیه بر حرکت به سوی انتشار کمتر آلاینده‌ها، انرژی تجدیدپذیر و ذخیره انرژی، برقی شدن حمل و نقل، فناوری‌های دیجیتال و چهارمین انقلاب صنعتی، تقاضای رو به رشد سریع برای مواد معدنی حیاتی و تقاضای فزون‌یافته برای مواد معدنی سنتی مثل مس، نیکل، آلومینیوم و قلع بزرگترین تغییر در بازارهای مواد معدنی برای چندین دهه به شمار می‌آید.

معاون دبیرکل اکو خاطرنشان کرد: شیوه‌های پیشرو از جمله منبع‌یابی معتبر، نیاز به امنیت عرضه مواد معدنی و حرکت به سمت کاهش انتشار آلاینده‌ها از زنجیره‌های تأمین مواد معدنی، کاهش اثرات و خطرات زیست‌محیطی و ضرورت دستیابی به مجوزهای اجتماعی برای فعالیت از جوامع میزبان در حال تکامل سریع می باشند.

آقای بیچکلی با بیان اینکه بسیاری از معیارها توسط ملت‌های پیشرو در زمینه مواد معدنی و نیز سازمان‌های مواد معدنی در جای دیگر تعیین شده، تصریح کرد: این امر فرصتی را برای اکو جهت نهایت بهره و استفاده بردن از شیوه‌های پیشرو در جهان و انطباق آنها متناسب با شرایط منطقه‌ای، ضمن اجرای بهبود مستمر برای همگام بودن با انتظارات در حال تحول فراهم می‌کند.

وی اضافه کرد: به منظور میسر کردن کاربرد مؤثر عمل و شیوه صحیح، 1 ضرورت و بایستگی برای قابلیت راهبری و هدایت قوی، نه تنها در داخل دولت، بلکه با صنعت و سازمان‌های جامعه وجود دارد.

معاون مدیرکل اکو افزود: بنابراین تصویب شیوه‌های پیشرو باید با ظرفیت‌سازی در سراسر سازمان‌های ذینفع مواد معدنی فعال گردد تا این اطمینان حاصل گردد که مؤسسات و اشخاص برای ایفای نقش خود در زمینه هدایت و راهبری مؤثر مواد معدنی تجهیزشده می باشند.

وی خطاب به حاضران در این نشست گفت: همکاری در حوزه مواد معدنی 1 مؤلفه کلیدی استراتژی اکو در خصوص رشد اقتصادی پایدار هست که منطقه ما را قادر خواهد ساخت تا با هم برای فراهم کردن سرمایه‌گذاری مواد معدنی، رشد بخش مواد معدنی، گسترش تجارت و تضمین رویکردهای پایدار نسبت به توسعه مواد معدنی همکاری کنیم.

آقای بیچکلی تصریح کرد: اطلاعات و راهنمایی‌های ارزشمند شما برای دست نخورده نگه داشتن این همکاری به ما در شناسایی موضوعات متمرکز کمک خواهد کرد.

معاون دبیرکل اکو در ایران با بیان این‌که اجازه دهید به شما اطمینان بدهم که دبیرخانه اکو متعهد به اتخاذ اقدامات عمل‌گرایانه لازم و مورد نیاز برای اجرای اقدامات پیشنهادی معین شما باشد، یادآور شد: در همین راستا از هیچ تلاش و سیاستی برای آماده‌سازی زمینه‌های مناسب برای همکاری‌های منطقه‌ای شما دریغ نخواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: مطمئن هستم که حاصل نشست امروز ارائه توصیه‌های خروجی کلیدی و ایده‌های جدید معرف استراتژی یا نقشه راه برای اقدامات آتی و تحریک فعالیت‌های پیگیری مناسب خواهد بود.‌

سیاست ایران افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و همکاری با اکو است

به همین صورت رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان در این نشست گفت: سیاست ایران در افزایش همکاری‌های منطقه‌ای تعریف شده و یکی از این زمینه‌ها سازمان اکو هست.

امیرحسین کمیلی با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای بنیان‌گذار اکو هست و در ۴۰ سال اخیر به 1 کشور قوی در زیرساخت‌ها تبدیل شده، تصریح کرد: ما در زمینه اکتشاف، استخراج و فرآوری معدنی پیشرفت کرده‌ایم.

اکنون ظرفیت‌های بالایی به خصوص در فناوری‌های روز و شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که سایر کشورهای اکو نیز پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته‌اند و امیدواریم همکاری‌های آتی جدی‌تر و عملیاتی‌تر گردد، خاطرنشان کرد: آمادگی کامل داریم این همکاری مشترک در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک برای اکتشاف، استخراج و فراوری و حتی ایجاد شرکت‌های صنعتی برای فراوری‌های معدنی صورت گیرد.

وی با بیان این‌که سیاست ایران در افزایش همکاری‌های منطقه‌ای تعریف شده و یکی از این زمینه‌ها سازمان اکو است، تاکید کرد: ایران و کشورهای اکو، زمینه بسیاری در حوزه معدن دارند و کل جدول مندلیف را در این منطقه داریم و عزم بزرگی برای برداشت از این عناصر وجود دارد تا ارزش افزوده بالایی برای اکو باشد.

به گزارش مهر، هشتمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو (سازمان همکاری اقتصادی) در اصفهان به میزبانی این سازمان و حمایت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان ۱۴ الی ۱۷ نوامبر ۲۰۲۲ مطابق با ۲۳ الی ۲۶ آبان ۱۴۰۱ با حضور کارشناسان هفت کشور پاکستان، آذربایجان، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران در اصفهان در حال برگزاری هست.

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: احسان جهان آرا »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 126071 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 24677 2 هفته پیش