اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام کم می شود ...
مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام کم می شود
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.sarpoosh.com/economy/stock-market/stock-market1402030253.html

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام کم می گردد خرید سهام,مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهاممدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه درحال حاضر مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام ۶۰ روز است، عنوان کرد: با الکترونیکی شدن پذیره‌نویسی حق تقدم مهلت ۶۰ روزه کوتاه‌تر خواهد شد، از سوی دیگر مشارکت سهام‌داران خرد نیز افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، وحید روشن‌قلب، در نشست پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدم در بازار سرمایه ایران، با اشاره به اختیاری که قانون در برنامه ششم توسعه در اختیار سازمان بورس گذاشته است، عنوان کرد: طبق این قانون سازمان اختیار داشت برخی امور را به صورت الکترونیکی انجام دهد که پذیره‌نویسی حق تقدم یکی از این موارد بود.

وی ادامه داد: این درحالی هست بر اساس قانون تجارت مصوب سال ۴۷ تا کنون استفاده از حق تقدم و خرید سهام شرکت‌ها برای کلیه سهامداران به صورت پستی انجام می‌شد؛ به طوریکه برگه حق تقدم به صورت پستی توسط شرکت به سهامداران ارسال می‌شد، سهام داران باید نسبت به تکمیل و انجام فرایندهای لازم اقدام و برگه را برای شرکت پست می‌کردند.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه روش مذکور چالش‌های مختلفی داشت، گفت: نخست آنکه فرایند ارسال پستی هزینه‌بر است، از سوی دیگر شرکت‌ها به اطلاعات پستی سهام‌داران دسترسی ندارند و به طور کلی فرایند ارسال برگه برای سهام‌دار نیز هزینه‌بر و زمان‌بر بود.

این موضوعات گاهی باعث می شد مشارکت سهامدار در افزایش سرمایه اعمال نگردد.

روشن‌قلب با اشاره به الکترونیکی شدن فرایند مذکور اظهار کرد: طبق دستورالعمل، شرکت سپرده‌گذاری موظف شد سامانه‌ای طراحی کند و سهام‌داران برای اعلام مشارکت در افزایش سرمایه باید به سامانه مراجعه و از طریق آن مشارکت در افزایش سرمایه را در مهلت معین اعلام کنند.

اگر مطالبات سهامدار کفایت نکند می‌تواند مبلغ را از طریق درگاه الکترونیکی به حساب شرکت واریز کند.

وی ادامه داد: یکی از مزیت‌هایی که این موضوع دارد شرکت هم متوجه خواهد شد کدام سهامداران در افزایش سرمایه مشارکت کرده‌اند و در دوره جمع اوری اطلاعات هم صرفه‌جویی می‌گردد.

البته استفاده از این روش برای سهام‌داران سجامی شده قابل انجام هست و سهام‌دارانی که سجامی نشده‌اند همچنان باید از روش قبلی استفاده کنند؛ البته طبق آمار بیش از ۹۰ درصد سهام‌داران سجامی شده‌اند.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با بیان اینکه طبق قانون مدت ثبت افزایش سرمایه ۶۰ روز بود، گفت: با تغییر روش مهلت ۶۰ روزه هم کوتاه‌تر می‌گردد.

در این راستا پیشنهادات به مجلس ارسال شده و این قانون احتمالا در سال جاری تغییر خواهد کرد.

این روش از 1 طرف می‌تواند طول مدت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی را کاهش دهد و از طرف دیگر مشارکت سهام‌داران خرد در افزایش سرمایه افزایش یابد.

روشن‌قلب با بیان اینکه تمام شرکت‌ها موظف به الکترونیکی کردن پذیره‌نویسی حق تقدم می باشند، عنوان کرد: تا کنون سه شرکت نسبت به انجام این‌ موضوع اقدام کرده‌اند، البته بانکی‌ها نیاز به تغییر اساسنامه دارند که این موضوع باید به تایید بانک مرکزی برسد.

به گفته وی، تامین مالی از طریق اوراق بدهی در سال گذشته ۲۶۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش داشته هست و این روند در سال جاری هم ادامه دارد.

165۵۰%
google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: بابک محسنی »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1288309 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 16749 1 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :