اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی شناسایی هزار قلم ابزار تقلب در کنکور؛ میکروچیپ‌های فرستنده و گیرنده | تغییر شگرد مجرمان سایبری ...
شناسایی هزار قلم ابزار تقلب در کنکور؛ میکروچیپ‌های فرستنده و گیرنده | تغییر شگرد مجرمان سایبری
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.hamshahrionline.ir/news/762912/شناسایی-هزار-قلم-ابزار-تقلب-در-کنکور-میکروچیپ-های-فرستنده-و

به گزارش همشهری آنلاین، سردار وحید مجید رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فراجا در نشست تبیین ابعاد اجرایی و حفاظتی نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ در محل پژوهشگاه شیمی با اشاره به موضوع کنکور و آزمون‌های نهایی گفت: ما از سال ۱۳۹۹ با این موضوع مواجه شده‌ایم که در ساحت‌های شبکه‌های اجتماعی خارجی شاهد بالا آمدن کانال‌ها، صفحات و اکانت‌های متعدد تحت عناوین مجرمانه فروش سوالات آزمون، فروش سوالات کنکور، با عناوین متعددی مثل آزمون عمومی، کنکور عمومی، کنکور و آزمون و کلید واژه‌های متفاوت بودیم. 

اینترنت در زمان برگزاری کنکور قطع می گردد؟ | تغییر مهم در شیوه برگزاری کنکور

وی افزود: از سال ۱۳۹۹ پلیس فتا فراجا اقدامات هماهنگ خود را با سازمان‌های ذیربط انجام داده هست.

تیم‌های رصدی را در این رابطه فعالیت کردیم.

کارگروه‌های متعددی در حوزه استان‌ها و شهرستان‌ها فعال شد.

مجید گفت: ما تنها به زمان‌های نزدیک به آزمون بسنده نمی‌کنیم بلکه در طول سال موضوع را پیگیری می‌کنیم و افرادی که در این زمینه فعال می باشند را شناسایی می‌کنیم.

در نزدیکی ایام امتحانات نهایی و کنکور فعالیت مجرمان سایبری تشدید می‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: راهکارهایی را در ۲ حوزه معین کانال‌ها و پیج‌ها و لینک‌هایی که ادعای فروش سوالات کنکور را دارند و افرادی که مدعی تقلب با ابزارهایی همچون میکروچیپ ها می باشند و آنها را به فروش می‌رسانند داریم.

رئیس پلیس فتای فراجا در مورد نحوه برخورد با این اشخاص متقلب گفت: برابر قانون با این اشخاص برخورد می‌گردد.

موضوعاتی که عنوان شده مثل استفاده از تجهیزات برای انتقال سوال و عکسبرداری از سوال و در مواردی که وزارت علوم و سازمان سنجش متقاضی می باشند با این اشخاص برخورد می‌گردد.

کشف و ضبط هزار قلم ابزار تقلب در سال گذشته

وی گفت: در سال گذشته 1 هزار قلم ابزار میکرو ارسال‌کننده، میکرو فرستنده، ابزارها و ریزتراشه الکترونیک شناسایی و ضبط شده هست و افرادی که خریداری کرده‌اند هم مورد پایش قرار گرفته‌اند و اقدامات لازم در مورد آنها انجام شده هست.

تمرکز فروشندگان سوالات کنکور بر تلگرام و اینستاگرام

مجید خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۲ هزار و ۷۴ مورد رصد عام در مورد فضای سایبر داشتیم که این موارد متمرکز بر شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام بودند.

این تعداد پالایش شدند که تقریباً در ۷۰۷ مورد به بسترهایی رسیدیم که ادعاهایی را در مورد فروش سوالات کنکور مطرح کردند.

وی گفت: این ادعاها متفاوت بودند و برخی از این کلیدواژه‌های متقلبانه استفاده می‌کنند تا محصولات مختلف از جمله کتب آموزشی را بفروشند.

این موارد هم پالایش شد، بر۴۸۳ مورد تمرکز ویژه کردیم و در نهایت ۲۴۹ نفر که گرداننده این ۴۸۳ بستر تقلب بودند را شناسایی و به مراجع قضائی معرفی کردیم.

طرح عملیاتی پلیس فتا برای نوبت دوم کنکور

رئیس پلیس فتای فراجا افزود: در ارتباط با نوبت دوم کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ که یکی از افتخارآمیزترین رویدادهای علمی کشور هست هماهنگی لازم صورت گرفته هست و طرح عملیاتی پلیس فتا آماده شده و پلیس‌های فتا در استان‌های سراسر کشور تحت هدایت ستادی پلیس فتار فراجا با توجه به تأکیدات مؤکد فرماندهی نیروی انتظامی قرار دارند و تمام آمادگی‌های لازم برای این موضوع را دارند.

وی گفت: خواهش ما از والدین و داوطلبان کنکور داریم که فریب ادعاهای واهی در مورد فروش سوالات کنکور را نخورند و با آینده تحصیلی خود بازی نکنند و اقدامات مجرمین سایبری را مغفول نگه دارند.

پیش‌بینی ارسال  لینک‌ به تلفن همراه اشخاص نزدیک زمان کنکور

مجید یادآور شد: ما پیش بینی می‌کنیم در کنار کارهایی که در فضای مجازی صورت می‌گیرد، احتمال دارد در نزدیکی زمان برگزاری کنکور لینک‌هایی هم به تلفن‌های همراه اشخاص ارسال گردد و به طور مثال لینک‌های آلوده با عنوان‌هایی مثل «دسترسی به سوالات کنکور» به گوشی‌ها ارسال گردد تا وقتی داوطلب روی آن کلیک کنند گوشی‌های تلفن همراه اشخاص را آلوده کند و موجبات سو استفاده اشخاص را فراهم کند.

وی گفت: این موضوع یکی از پیش بینی‌های ما هست که مجرمان سایبری شگرد خود را تغییر داده و لینک آلوده ارسال کنند و به همین منظور تذکرات به داوطلبان و والدین داده می‌گردد.

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: احمد جمالی »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1288386 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 7443 2 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :