اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی روایتی جدید از علت برکناری شمخانی - نامه ایشان که بدون اطلاع حسن روحانی نوشت ...
روایتی جدید از علت برکناری شمخانی -  نامه ایشان که بدون اطلاع حسن روحانی نوشت
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.eghtesadnews.com/fa/tiny/news-576052

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، با توجه به بررسی پرونده برجام در شورای عالی امنیت ملی، برخی بر این باور اند که تعویض شمخانی باعث ایجاد برخی تغییرات در این پرونده و بروز نگاه‌های جدید می‌گردد.

ولی برخی نیز معتقدند درست هست که شمخانی با روحانی همکاری‌های زیادی داشته، ولی در سابقه چند سال اخیر او، ناهماهنگی‌هایی بین ایشان و دولت روحانی در روند برجام نیز دیده می‌گردد.

کوروش احمدی، دیپلمات سابق ایران در سازمان ملل، در مورد میزان تعیین کنندگی نهاد شورای عالی امنیت ملی بر روند برجام گفت: این مسئله از دو جهت قابل بحث است: یکی اینکه آیا موضوعات از بعد اجرایی نیز بطور معین به شورای امنیت ملی سپرده گردد یا نه.

دیگر اینکه نقش شورای عالی امنیت ملی در بررسی و تصویب اموری که ابعاد اجرایی آن در نهاد‌های دیگر انجام شده تا چه حد هست.

در مورد اول مثلا امور اجرایی برجام در 1 دوره‌ای به شورای عالی امنیت ملی سپرده شده بود و دبیران این شورا کار‌های اجرایی و مذاکرات با طرف‌های خارجی را انجام می‌دادند.

در 1 دوره دیگر معینا در دولت یازدهم و دوازدهم کار به دولت سپرده شد.

فکر نمی‌کنم کنار رفتن شمخانی تاثیری عمده‌ای در روند پرونده احیای برجام داشته باشد / گویا شمخانی بدون اطلاع روحانی، مذاکراتی با مجلس و شورای نگهبان داشته یا شاید نامه‌ای به شورای نگهبان نوشته بود که تصویب قانون اقدام راهبردی مجلس را ممکن کرد / انتصاب احمدیان تاثیر تعیین کننده‌ای در مورد برجام ندارد؛ مسئله برجام به نقش 1 نفر خلاصه نمی‌گردد

او ادامه داد: اکنون اگر احیانا کار برجام یا هر فکر دیگری در مورد برنامه هسته‌ای به شورای امنیت ملی سپرده گردد، طبعا نقش دبیر آن اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند.

از اینکه بگذریم مسئله در سطح تصمیم گیری‌های نهایی و تصویب نتایج کارهاست؛ شورای عالی امنیت ملی وظیفه دارد که حاصل هر اقدامی را که در چارچوب سیاست‌های کلی ابلاغی انجام شده، بررسی کند و در مورد آن تصمیم بگیرد و نهایتا کار با تایید رهبری می‌تواند اجرایی گردد.

شورای عالی امنیت ملی به خاطر اینکه طیف گسترده‌ای از مسئولان دوایر مختلف سیاسی و امنیتی در آن حضور دارند محلی برای مشورت و همفکری و ایجاد اجماع و جلب موافقت تمام دست اندرکاران امور امنیتی و سیاست خارجی نظام هست.

رئیس شورا نیز رئیس جمهور هست.

البته، چون رئیس جمهور نقشی در تعیین اکثر اعضای شورا ندارد، طبعا اختیارات ایشان به عنوان رئیس شورا و حرف شنوی از ایشان محدود هست.

به همین دلیل دبیر شورا اگر چه از طرف رئیس جمهور تعیین می‌گردد، ولی رابطه سازمانی به گونه‌ای هست که این دبیر می‌تواند حرف شنوی بسیار زیادی از رئیس جمهور نداشته باشد. 

وی در مورد کنار رفتن شمخانی از دبیری شورای عالی امنیت ملی و تاثیر این اتفاق بر پرونده برجام افزود: من فکر نمی‌کنم کنار رفتن ایشان تاثیری عمده‌ای در کار برجام داشته باشد؛ آقای شمخانی در ده سال اخیر که سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی را داشت در بسیاری مقاطع با برجام همسو بود، بخصوص در سال ۹۴ که برجام مورد تایید نظام بود.

منتهی در سال ۹۹ آنطور که از گزارش‌های خبری برمی آید با قانون راهبردی مجلس برای لغو تحریم‌ها که در آذر آن سال تصویب شد، همراهی‌هایی نشان داد؛ و این در حالی بود که دولت روحانی و وزارت خارجه قویا با قانون مذکور مخالف بودند و به قول آقای واعظی آن مصوبه به گونه‌ای بود که می‌توانست پرونده هسته‌ای ایران را دوباره به شورای امنیت سازمان ملل بفرستد.

او افزود: در آن دوره در رسانه‌ها مطرح بود که گویا آقای شمخانی بدون اطلاع دولت و رئیس شورای امنیت ملی که رئیس‌جمهور بود، مذاکراتی با مجلس و شورای نگهبان داشته یا شاید نامه‌ای دال بر موافقت شورای عالی امنیت ملی به شورای نگهبان نوشته باشد که تصویب آن قانون توسط مجلس و تایید سریع آن توسط شورای نگهبان را ممکن کرد.

این امر از آن جهت اهمیت داشت که اقدامات مرتبط با برجام توسط نهاد‌های دیگر مسلتزم جلب موافقت دولت بود و دولت باید با اقدام مجلس موافقت می‌کرد تا شورا نگهبان آن را تصویب کند.

در آن زمان صحبت از این بود که با وجود اینکه روحانی رئیس شورای عالی امنیت ملی بود، ولی دبیر شورا نظر موافق شوراعالی امنیت ملی را با آن مصوبه اعلام کرده بود.

اگر این اخبار درست باشد به این معنی هست که آقای شمخانی در آن مقطع کمتر با دولت و بیشتر با مجلس که موضع تندی در مورد برجام داشت همسو بود.

احمدی در مورد علت انتخاب احمدیان به دبیری شورای عالی امنیت ملی و تاثیر حضور ایشان در برجام گفت: من شناختی از آقای احمدیان ندارم و نمی‌دانم چه مواضعی دارند.

فکر می‌کنم نظرات ایشان در رسانه‌ها نیز انعکاسی نداشته هست.

به هر صورت من فکر نمی‌کنم انتصاب ایشان تاثیر تعیین کننده‌ای در مورد برجام داشته باشند، چه اینکه مسئله برجام به نقش 1 نفر خلاصه نمی‌گردد تا بتواند تاثیری روی آن داشته باشد.

رهبری و دولت آقای رئیسی و بقیه اعضای شورای امنیت ملی می باشند که با هماهنگی یکدیگر تصمیم می‌گیرند که برجام چه سرنوشتی داشته باشد.

البته اکنون مسئله به صورت دیگری مطرح است؛ وزیرخارجه و آقای مرندی به عنوان مشاور رسانه‌ای اعلام کرده اند که ایران آماده هست برجام را به همان شکلی که در مرداد گذشته نهایی شده بود را بپذیرد.

از این نظر گویا مشکل بیشتر از سمت آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها ست که این روز‌ها علاقه‌ای به برجام نشان نمی‌دهند؛ لذا حداقل فعلا تغییر دبیر شورا نقش بسیار زیادی در این قضیه نخواهد داشت.

به همین صورت بخوانید رویکرد متفاوت علی شمخانی از نگاه ابراهیم متقی پوشش متفاوت علی شمخانی در 1 مراسم افطاری+ تصاویر مقصد جدید سفرهای منطقه ای و دیپلماتیک شمخانی معین شد شرط ایران برای بازگشت به برجام /درخواست 60 نماینده آمریکا از بایدن
google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: فرزانه نیکراه »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1288409 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 24578 2 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :