اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی درگیری شدید میان کارگران کارخانه ساخت آیفون با پلیس چین ...
درگیری شدید میان کارگران کارخانه ساخت آیفون با پلیس چین
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.zoomit.ir/tech/388141-violent-clashes-apple-workers/

درگیری شدید میان کارگران کارخانه ساخت آیفون با پلیس چین توییتر تلگرام ذخیره

درگیری‌های خشونت‌آمیزی میان کارگران کارخانه‌ی مونتاژ آیفون و پلیس برسر پاداش‌های پرداخت‌نشده، کمبود غذا و مدیریت ضعیف کووید ۱۹ ایجاد شده هست.

فیلم‌هایی از کارخانه‌ی ژنگژو فاکسکان در چین منتشر شده هست که نشان از درگیری‌های شدید میان کارگران این شرکت و نیروهای پلیس دارد.

این اشخاص می‌گویند پاداش‌های آن‌ها پرداخت نشده هست و علاوه‌براین، مواد غذایی و تجهیزات پزشکی کافی در این مرکز وجود ندارد.

علاوه‌براین کارگران اعلام کرده‌اند که فاکسکان در تفکیک صحیح کارکنان آلوده به کووید ۱۹، به‌درستی عمل نکرده هست.

مشکل اصلی در کارخانه‌ی مونتاژ آیفون واقع در ژنگژو چین از زمانی آغاز شد که کووید ۱۹ در این تأسیسات گسترش یافت.

شرکت مذکور در آن زمان ادعا کرد وضعیت را تحت‌کنترل دارد و این یعنی قوانین تولید با روش حلقه‌ی بسته از قبل سخت‌تر شده هست.

ازجمله این مقررات می‌توان به بستن سالن‌های غذاخوری و کنترل بسیار سخت‌گیرانه در محل ورود کارگران به داخل محیط کارخانه اشاره کرد.

طولی نکشید که کارگران فاکسکان شکایت‌هایی را درمورد شیوع بیماری در این کارخانه مطرح کردند.

کارکنان این شرکت به همین صورت مدعی شدند غذا و دارو به‌اندازه‌ی کافی دراختیار آن‌ها نیست و تعداد درخورتوجهی از این اشخاص تصمیم گرفتند از محیط کار خارج شده و به شهرهای محل سکونت خود بازگردند.

فاکسکان ابتدا پاداش‌هایی را برای متقاعد کردن کارگران به ماندن در تأسیسات ارائه کرد و وعده داد پاداش‌ها را حتی تا ۱۰ برابر افزایش خواهد داد.

این درحالی بود که گسترش عفونت‌ها ادامه پیدا کرد و مشکلات کارکنان در قرنیطه‌ها، افزایش یافت.

اپل در اقدامی کم‌سابقه هشدار داد که به‌دلیل مشکلات ایجادشده در کارخانه‌ی تولید آیفون، دسترسی به مدل آیفون ۱۴ پرو محدود خواهد شد و فاکسکان نیز اعلام کرد رشد درآمد آن روند معکوس پیدا خواهد کرد.

درگیری کارگران فاکسکان با پلیس

تصاویر و ویدیوهایی از درگیری میان کارگران فاکسکان با اشخاص سفید‌پوش دیده می‌گردد.

درحالی‌که برخی گزارش‌ها اعلام می‌کنند این اشخاص بخشی از کارکنان امنیتی فاکسکان می باشند، ولی بیشتر مردم آن‌ها را افسران پلیس توصیف می‌کنند.

گفته می‌گردد پلیس ضدشورش و پلیس مسلح نیز به محل حادثه اعزام شده‌اند.

در یکی از کلیپ‌های منتشرشده، افرادی را می‌بینیم که درحال لگدزدن به کارگری می باشند که روی زمین افتاده هست.

در یکی دیگر از این ویدیوها، معترضان ماشین‌ پلیس را محاصره کرده‌اند.

در فیلم دیگری مجروحان این حادثه در آمبولانس به‌چشم می‌خورند.

درحال‌حاضر همچنان شاهد انتشار فیلم‌های مختلف درمورد این درگیری‌ها هستیم و ظاهراً تنش‌ها میان کارگران و پلیس همچنان ادامه دارد.

برخی کارگران فاکساکان نیز با چوب، درحال شکستن شیشه و دوربین‌های امنیتی دیده می‌شوند.

به‌ گزارش 9to5Mac، تعداد بسیار زیادی از نیروهای پلیس که بیشتر آن‌ها مسلح می باشند در این محل حاضر شده‌اند.

بلومبرگ گزارش می‌دهد کارکنانی که انتظار می‌رود به‌کار خود در خطوط تولید آیفون ادامه دهند، به نتایج آزمایش منفی خود ایمان ندارند.

در یکی از ویدیوهای منتشرشده از این درگیری‌ها، کارگران خشمگین یکی از مدیران ساکت و سرخورده را در 1 اتاق کنفرانس hحاطه کرده‌اند تا شکایت‌ها خود را با ایشان درمیان بگذارند و نتایج آزمایش کووید خود را زیر سؤال می‌برند؛ البته تاریخ این دیدار دقیقاً معین نیست.

یکی از کارگران فاکسکان می‌گوید:

من واقعاً از این مکان می‌ترسم، امکان دارد اکنون جواب آزمایش کووید همه‌ی ما مثبت باشد

شخص دیگری گفت:

شما ما را به گام مرگ می‌فرستید.

مقاله‌ی مرتبط:فرار کارگران از کارخانه مونتاژ آیفون‌؛ دولت چین پرسنل بازنشسته ارتش را به کارخانه ژنگژو فراخوانداپل نمی‌تواند پاسخگوی حجم بالای تقاضا برای آیفون 14 پرو باشد

فاکسکان در پاسخ به تنش‌های ایجاد شده میان کارگران اعلام کرد که قصد دارد با این اشخاص و مقامات محلی وارد گفت‌وگو گردد تا جلوی خشونت بیشتر را بگیرند.

این شرکت به همین صورت گزارش‌های مربوط به پاداش‌های پرداخت‌نشده‌ی کارگران را رد کرد و گفت به همه‌ی تعهدات مالی را درقبال کارگران عمل خواهد کرد.

فاکسکان به همین صورت ادعاهای اخیر مبنی‌بر اسکان نیروی‌کار جدید در خوابگاه‌هایی که نتایج آزمایش کووید اشخاص در آن مثبت بوده هست را رد کرد.

پی‌بردن به واقعیت در چنین شرایط آشفته‌ای کار آسانی نیست.

بااین‌حال، حقیقت هرچه باشد، واضح به‌نظر می‌رسد که بسیاری از کارگران به مدیریت فاکسکان درمورد شیوع کووید اعتقاد ندارند.

ما امیدواریم اپل تیمی را به کارخانه‌ فرستاده باشد تا رویدادها را ازنزدیک بررسی و اطمینان حاصل کنند که کارکنان در کارخانه‌های مونتاژ آیفون از محافظت کافی برخوردار می باشند.

حل مشکل میان کارگران فاکسکان و مدیران این شرکت با واکنش رسمی چین به همه‌گیری کرونا، بسیار پیچیده‌تر شده هست.

این کشور اصرار دارد حتماً از واکسن‌های داخلی خود استفاده کند و این درحالی هست که تأثیر این واکسن‌ها نسبت به نمونه‌های موجود در اکثر کشورها، بسیار کم‌تر هست.

دولت چین به همین صورت روی سیاست Covid Zero که در آن حتی نرخ‌های ناچیز عفونت منجر به قرنطینه در سطح شهر خواهد شد، اصرار دارد.

به‌هرحال، راهکار تولید بسته یعنی کارگران باید به‌مدت ۲۴ ساعت تا یک‌ماه در 1 مکان بمثل و این شرایط وضعیت را از همیشه سخت‌تر کرده هست.

با درگیری‌های خشونت‌آمیز مشابه در سایر کارخانه‌ها و شهرهای دیگر، به‌نظر می‌رسد صبر مردم به‌پایان رسیده هست و دیر یا زود دولت چین مجبور خواهد شد در واکنش به نحوه‌ی مدیریت کووید ۱۹، تجدیدنظر کند.

بیشتر بخوانید: ظاهراً اپل به خرید تیم فوتبال منچستر یونایتد علاقمند هست قلم ۴۹ دلاری اپل برای آیفون ۱۴؛ محصولی احتمالی که عرضه آن دقیقه نود متوقف شد بهترین برنامه تغییر پس زمینه عکس برای آیفون انتقام ویندوزفون؛ مایکروسافت برای رقابت با گوگل‌پلی و اپ‌استور، فروشگاه بازی و برنامه می‌سازد بررسی آیفون ۱۴؛ تکرار مکررات [با بررسی ویدیویی] منبع 9to5mac
google rating | reviews
4.8 ستاره - 1320 بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: احسان جهان آرا »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 129814 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 7950 3 شبانه روز پیش