اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی دخالت دولت منجربه انحراف کارکرد تشکل ها می‌شود ...
دخالت دولت منجربه انحراف کارکرد تشکل ها می‌شود
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.mehrnews.com/news/5638491/دخالت-دولت-منجربه-انحراف-کارکرد-تشکل-ها-می-شود

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir)، چندی پیش وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی تهران بر وجود 1 انجمن قدرتمند تجمیع شده در بخش کشاورزی و دام و طیور، تاکید کرد.

بنا به ‎ گفته سیدجواد ساداتی ‎ نژاد این انجمن قدرتمند می‌تواند برای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری حضور فعال داشته باشد.

در این باره ناصر نبی ‎ پور، نایب رئیس اتحادیه سراسری مرغ تخم ‎ گذار گفت: در حال حاضر انجمن ‎ ها و اتحادیه ‎ های بسیاری در حوزه کشاورزی و دام و طیور فعالیت دارد.

هر 1 به شکل تخصصی مسائل و مشکلات هر بخش را پیگیری می ‎ کنند.

راه ‎ اندازی انجمنی جدید منجر به تداخل امور با یکدیگر می ‎ گردد.

یکی از دلایلی که منجر به گلایه کارشناسان حوزه تولید شده و آن را آفتی برای فعالیت ‎ های تولیدی می ‎ دانند حضور نهادهای بسیار در 1 بخش هست.

فعالیت تشکل ‎ های بسیار منجر به همپوشانی شده و فرایند انجام امور را طولانی می ‎ کند.

نبی ‎ پور در ادامه سخنان خود افزود: پیش از تصمیم ‎ گیری باید با فعالان بخش خصوصی نیز مشورت گردد کسانی که در بطن کسب ‎ وکارها فعالیت داشته و با مسائل و مشکلات از نزدیک آشنا می باشند.

نبی ‎ پور با بیان اینکه ضرورت دارد با صاحبان سرمایه مشورت گردد عنوان کرد: دولت باید امور را به بخش خصوصی واگذار کند زیرا آنها بهتر می ‎ توانند به مشکلات حوزه خود رسیدگی کنند.

اماواگرهای ادغام

ایوب فصاحب، رئیس پیشین سازمان جهاد کشاورزی استان تهران هم معتقد هست اگر قرار باشد انجمن ‎ ها و اتحادیه در هم ادغام شده و انجمنی جدید شکل گیرد نمی ‎ تواند مؤثر باشد.

فصاحت گفت: ادغام سبب می ‎ گردد تا چندصدایی در حوزه کشاورزی از بین برود زیرا به ‎ طور قطع مسائل و مشکلات دامداران با زارعان و باغداران متفاوت هست.

او تصریح کرد: فعالیت ‎ ها متفاوت بوده و اجماع انجام نمی ‎ گردد.

یکی از ضعف ‎ های حوزه مدیریت کشور در تعدد بخش ‎ هایی هست که کارآمدی لازم را ندارند.

از این ‎ رو ادغام و پیوستگی آنها فعالیت ‎ ها را یکپارچه کرده و مسائل با سهولت بیشتر قابلیت پیگیری دارد.

در این باره رئیس پیشین سازمان جهاد کشاورزی استان تهران اظهار کرد: بخش ‎ های مختلف کشاورزی، دام و طیور تخصصی بوده و نظر کارشناسی متفاوت با یکدیگر می ‎ طلبد.

فصاحت با بیان اینکه اگر شکل ‎ گیری انجمن در حوزه کشاورزی و دام و طیور در کنار سایر تشکل ‎ های فعال موجود باشد هم ‎ صدایی ایجاد کرده و به هدف نزدیک ‎ تر است، گفت: شکل ‎ گیری چنین تشکلی به شرط آنکه نمایندگان هر بخش از سوی تولیدکنندگان و فعالان همان بخش انتخاب شوند می ‎ تواند اهداف کلان وزارت جهاد و کشاورزی را عملیاتی کند.

فصاحت با اشاره به کارکرد اتحادیه ‎ ها و انجمن ‎ ها عنوان کرد: اتحادیه کارکرد اقتصادی داشته و انجمن کارکرد صنفی دارد.

در نتیجه ادغام این دو حوزه با دو کارکرد متفاوت نمی ‎ تواند مثمرثمر در بخش کشاورزی و دام و طیور باشد.

دخالتی که منجر به انحراف می‌گردد

به همین صورت عنایت اله بیابانی، قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز در مورد تجمیع انجمن‌ها و راه اندازی تشکلی قوی‌تر معتقد است، هر مجموعه مستقلی با اهداف خاص تشکیل می‌گردد.

در حوزه کشاورزی و دام و طیور تشکل‌ها از سطح پایین تعاون‌های دهستان‌ها تا سطوح بالا مثل اتحادیه‌ها و انجمن‌های کشوری به وجود آمده هست.

وی افزود: این تشکل‌ها جا افتاده و پذیرفته شده هست اگر این ترکیب بهم بریزد اتفاقاتی تکرار می‌گردد که پیش تر با دخالت دولت رخ داده هست.

او گفت: بخش کشاورزی و دام و طیور مردمی بوده و هر روستایی تشکل خود را دارد و در سطح کشوری اتحادیه‌ها و انجمن‌های سراسری نیز شکل گرفته هست.

به عنوان مثال شرکت تعاونی روستایی سابقه‌ای بیش از ۷۰ ساله در کشور داشته و بهترین اساسنامه را دارد؛ بنابراین نباید سلیقه‌ای عمل کرد.

بیابانی با بیان اینکه اموری مثل دامداری و کشاورزی فعالیتی مردمی بوده و باید خود ذی نفعان مدیریت آن را بر عهده داشته باشند، عنوان کرد: به جز حوزه نظارت و کنترل، دخالت دولت در جزئیات امور منجر به انحراف فعالیت‌ها و ناکارآمدی تشکل‌ها می‌گردد.

در ادامه خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) موضوع تجمیع انجمن ‎ های کشاورزی و دام و طیور و شکل ‎ گیری تشکلی قوی که تأثیر بیشتر در پیگیری موضوعات داشته باشد را از طریق وزارت جهاد کشاورزی پیگیری کرد که همراهی لازم انجام نشد.

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: علی اکبر عرفانی »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1210084 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 21117 5 شبانه روز پیش