اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی خوشبینی پوتین، علی‌اف و پاشینیان به پیشرفت‌ها در حل مناقشه قره‌باغ ...
خوشبینی پوتین، علی‌اف و پاشینیان به پیشرفت‌ها در حل مناقشه قره‌باغ
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.ecoiran.com/fa/tiny/news-36359

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از اکوایران، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز پنجشنبه گفت که علی‌رغم دشواری‌ها، احساس می‌کند آذربایجان و ارمنستان به سمت حل و فصل مناقشه ده‌ها ساله خود بر سر قلمرو قره‌باغ کوهستانی حرکت می‌کنند.

بنابر گزارش رویترز، پوتین اظهارات خود را در دیدار کرملین با رهبران دو کشور بیان کرد.

روسیه به طور سنتی واسطه اصلی بین این دو کشور در لبه جنوب غربی اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده است، دو کشوری که در سه دهه گذشته دو جنگ بزرگ با هم داشته‌اند.

وی گفت: «به نظر من در مجموع با وجود سختی‌ها و مشکلاتی که تعدادشان کم نیست، ولی وضعیت به سمت حل و فصل پیش می‌رود.»

وی افزود هفته آینده مقامات ارمنستان، آذربایجان و روسیه در تلاشی برای اطمینان از اینکه «تمام مسائل حل نشده از سر راه برداشته شوند» ملاقات خواهند کرد.

پیش از این صحبت‌ها، در نشانه‌ای آشکار از تنش بین دو ملت، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان دقایقی در حضور پوتین به زبان روسی با یکدیگر مشاجره کردند.

قره باغ کوهستانی، منطقه‌ای ارمنی نشین در داخل آذربایجان، از سال‌های پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، منشاء درگیری بوده هست.

در سال 2020، آذربایجان کنترل مناطقی در داخل و اطراف منطقه کوهستانی، که تحت کنترل اقوام ارمنی‌ بود را به دست گرفت و از آن زمان به‌طور دوره‌ای دسترسی به تنها جاده‌ای که قره باغ کوهستانی را به ارمنستان متصل می‌کند، محدود کرده هست.

باکو ماه گذشته 1 ایست بازرسی در امتداد جاده ایجاد کرد به این بهانه که ارمنستان از این مسیر برای ارسال سلاح به قره باغ کوهستانی استفاده می‌کند، چیزی که ایروان آن را رد می‌کند.

ZG3D2BIWZ5NCHIZMXOV4ZREZEE

پوتین گفت که سه طرف در مورد مسئله ارتباطات و حمل و نقل به تفصیل گفتگو کرده‌اند.

وی گفت: «تاکنون سؤالات حل نشده‌ای وجود دارد و ما در این مورد با همکاران آذری و ارمنی خود صحبت کردیم.

این مشکلات صرفاًٌ فنی می باشند.»

مسائل باقی مانده بین دو طرف شامل حقوق و امنیت حدود 120،000 ارمنی ساکن در قره باغ کوهستانی است، منطقه‌ای که در سطح بین المللی به عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت شناخته می‌گردد.

علی‌رغم جر و بحث‌های آنها، هم پاشینیان و هم علی اف گفتند اخیراً پیشرفت‌هایی در جهت حل و فصل مناقشه، بر مبنای به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی یکدیگر حاصل شده هست.

روسیه که با جنگ در اوکراین مشغول است، برای حفظ نقش خود به عنوان میانجی با چالش مواجه هست و در همین حال ایالات متحده و اتحادیه اروپا تلاش‌های خود را برای نزدیک کردن دو طرف انجام داده‌اند.

پیشتر خبرگزاری RIA به نقل از سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفته بود که غرب در تلاش هست در درگیری دخالت کند و سیاست حفظ صلح روسیه را بی اعتبار کند.

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: حسین رفیعی »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1288837 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 20442 6 شبانه روز پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :