اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی خبر سفر سلطان پیش‌خور شد - ربع سکه پرچمدار بازدهی هفتگی ...
خبر سفر سلطان پیش‌خور شد  -  ربع سکه پرچمدار بازدهی هفتگی
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.ecoiran.com/fa/tiny/news-36353

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از اکوایران در پایان هفته قبل با توجه به افزایش حباب درهم و سکه از احتمال افزایشی شدن دلار گفته شد، اکو ایران در این گزارش ضمن بررسی بازدهی دلار در هفته جاری، میزان حباب درهم و سکه و رفتار آن را بررسی می نماید.

رفتار درهم چگونه بود؟

درهم نشان دهنده تقاضای بنیادی ارز در بازار است، امارات به عنوان مرکز ری اکسپورت کالاها در منطقه از دیرباز برای بازار ارز اهمیت داشته زیرا کشورهای زیادی کالاهای خود را به امارات ارسال و از آنجا به سایر نقاط جهان صادر می کنند. نسبت ثابت برابری درهم به دلار که در طول زمان تغییری نمی نماید نیز به جذابیت تجارت با درهم افزوده و در شرایط تحریمی دلار، استفاده از آن را افزایش داده هست.

بازار امارات و درهم اکنون از ارزهای مورد توجه روسیه در شرایط تحریمی هم هست و این کشور نیز بخشی از پول نفت خود را به درهم دریافت می کند و امارات هم به یکی از اصلی ترین مراکز پذیرش سرمایه روس ها تبدیل شده هست.

با توجه به اهمیتی که برای درهم ذکر شد، معامله گران از گذشته برای پیش بینی قیمت دلار حباب درهم را بررسی می کردند و در قیمت معاملاتی دلار در روز بعد حباب درهم را در نظر می گرفتند، حباب منفی درهم سیگنال کاهشی به دلار آزاد می داد و بررسی آن در مسیرهای صعودی و نزولی دلار ابهام را برای معامله گران کمتر می کند.

اکو ایران در نموداری (نمودار زرد) حباب درهم در روزهای هفته‌ی جاری را برآورد کرده هست.

در نمودار آبی هم به ترتیب از چپ به راست میانگین حباب درهم در بازه شش ماهه، سه ماهه، بیشترین و کمترین مقدار حباب در بازه شش ماهه و میانگین ماهانه و هفتگی درهم آورده شده هست.

IMG_20230525_164040_081

بررسی دو‌نمودار و مقایسه آن ها با هم نشان می دهد که حباب درهم در هفته جاری در تمام روزها بالاتر از میانگین شش ماهه و سه ماهه قرار داشته که انتظارات صعودی بلند مدت در بازار ارز را توجیه می کند.

در روزهای ابتدایی هفته حباب درهم روند افزایشی به خود گرفته که با روند افزایشی قیمت دلار متناسب هست در ادامه در روزهای دوشنبه و سه شنبه همزمان با ثبت قله هفتگی دلار حباب درهم کمترین میزان هفتگی خود را ثبت کرده هست و در نتیجه پتانسیل افزایشی بازار به پایان رسیده و قیمت دلار وارد فاز نزولی شده هست.

در روز پنجشنبه حباب درهم کمتر از میانگین حباب هفتگی هست که به عنوان نشانه ای از فروکش کردن انتظارات افزایشی دلار در هفته جاری تلقی می گردد و سیگنال افزایش قیمت دلار از جانب درهم را صادر نمی کند با توجه به روند حباب درهم، قیمت دلار در روز شنبه صبح پتانسیل افزایش را ندارد.

حباب سکه چه می گوید؟

حباب سکه در شش ماهه گذشته در بازه ۶.۹ تا ۳۱.۵ درصدی نوسان کرده است، معامله گران اصلی سکه با بررسی میزان حباب سکه اقدام به خرید و فروش می کنند و در سقف های حباب با توجه به اخبار غالبا فروشنده می باشند ولی روند صعودی حباب سکه (نمودار آبی) در شش ماه گذشته نشان دهنده انتظارات صعودی در بازار سکه هست که خریداران با پذیرش ریسک بیشتر حباب حاضر به خرید سکه شده اند.

IMG_20230525_164039_806

انتظارات در بازار سکه در هفته جاری صعودی بوده هست زیرا میانگین حباب هفتگی سکه از میانگین شش ماهه تا 1 ماهه حباب بیشتر بوده هست ولی بررسی حباب سکه در طول هفته با سقف حباب در بازه شش ماهه نشان میدهد که بازار با وجود انتظارات افزایشی معقول عمل کرده و معاملات هیجانی در بازار سکه وجود نداشته هست.

چرا که سقف و کف حباب سکه در هفته جاری فاصله سه درصدی دارد یعنی نوسان زیادی نداشته و با سقف حباب در شش ماه گذشته فاصله قابل ملاحظه ای دارد.

چون قیمت ذاتی سکه وابسته به قیمت دلار آزاد و اونس طلا هست به نظر می رسد حباب سکه در پایان هفته بیشتر از میانگین هفته هست که با توجه به روند قیمت سکه و اونس طلا به نظر می رسد ناشی از مقاومت فروشندگان برای فروش قیمت سکه در قیمت های پایین تر با توجه به کاهش قیمت اونس است، به نظر می رسد معامله گران سکه دلشان نمی آیند همراه با اونس اصلاح کنند و چشمشان بیشتر به سفر سلطان عمان و قیمت دلار هست تا برای ادامه مسیر تصمیم گیری کنند.

بازدهی در بازار ارز و طلا چگونه بود؟

 دلار تقریبا بیشتر آنچه که در میانه هفته کسب کرده بود را در پایان هفته از دست داد و بازدهی کمتر از 1 درصدی را کسب کرد، ولی سکه امامی بازدهی ۳.۶ درصدی را کسب کرد و دارندگان ربع سکه با پرچم‌داری کسب سود به بازدهی ۵.۲ درصدی رسیدند.

خریداران طلای هجده عیار ولی در این هفته مثل معامله گران دلار به سود کمتر از 1 درصد راضی شدند و نسبت به اخبار موجود در مورد دلار و اصلاح احتمالی اونس طلا احتیاط کردند.

بازدهی مثبت سکه امامی و ربع سکه در دومین هفته که بازار ارز با خبر سفر پادشاه عمان مواجه شده نشان میدهد که اثر این سفر در این هفته کمی پیشخور شده و ترس معامله گران از اصلاح قابل توجه دلار در نتیجه این سفر تا حدودی فروکش کرده است، به نظر می رسد معامله گران حالا بیشتر منتظر نتیجه سفر پادشاه عمان می باشند تا در مورد موقعیت اصلی خرید و فروش تصمیم گیری کنند.

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: ناهید نامدار »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1288836 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 7851 1 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :