اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی حل مشکل بانکی و ترانزیت، پیش‌نیاز توسعه روابط ایران و بلاروس ...
حل مشکل بانکی و ترانزیت، پیش‌نیاز توسعه روابط ایران و بلاروس
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.mehrnews.com/news/5639207/حل-مشکل-بانکی-و-ترانزیت-پیش-نیاز-توسعه-روابط-ایران-و-بلاروس

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، در نشست مشترک با میخائیل میاتلیکف رئیس اتاق بازرگانی و صنعت بلاروس، با بیان اینکه حجم مبادلات اقتصادی بین دو کشور در حد ظرفیت‌های اقتصادی دو طرف نیست گفت: اتاق‌های بازرگانی ایران و بلاروس در این زمینه مسئولیت زیادی دارند.

اگر تمهیداتی که در مذاکرات میان مسئولین دو کشور مطرح شده اجرایی گردد در زمان کوتاهی می‌توان حجم مبادلات را افزایش داد.

او حوزه راه‌سازی و خدمات فنی و مهندسی را یکی از نقاط قوت ایران دانست و گفت: در این مورد باید به مشکلاتی که با کشور بلاروس وجود دارد بیشتر توجه کنیم.

موضوع ضمانت‌نامه‌های بانکی مسئله مهمی هست که اگر حل گردد گشایش زیادی در حجم روابط تجاری دو کشور اتفاق خواهد افتاد.

به همین صورت حمل‌ونقل و ترانزیت در شرایط فعلی اهمیت زیادی دارد و افزایش حجم مبادلات ایران و بلاروس تا حد زیادی به رفع مشکلات این حوزه مربوط هست.

رئیس اتاق ایران بیان کرد: با وجود رفت‌وآمدها و تبادل هیأت‌های تجاری میان دو کشور ولی تاکنون تجار دو طرف از ظرفیت‌های یکدیگر به طور کامل مطلع نیستند لذا در این زمینه نیازمند مبادله اطلاعات هستیم.

شافعی گفت: تشکیل کمیته مشترک بازرگانی بین اتاق‌های ایران و بلاروس نیز می‌تواند زمینه‌ساز امنیت مورد نیاز برای روابط تجاری بخش‌های خصوصی دو کشور باشد.

میخائیل میاتلیکف رئیس اتاق بازرگانی و صنعت بلاروس نیز در این دیدار با اشاره به تحریم‌های غرب علیه دو کشور گفت: با توجه به اینکه ایران سابقه بیشتری از این تحریم‌ها دارد، برای ما جالب هست بدانیم تجارت این کشور با وجود تحریم‌ها چطور به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

ما معتقدیم تحریم محدودیت نیست؛ بلکه با همکاری یکدیگر می‌تواند به فرصتی برای کشورهای تحت تحریم بدل گردد.

او با بیان اینکه برگزاری همایش‌هایی نظیر همایش تجاری ایران-بلاروس در شناخت تجار دو طرف از ظرفیت‌های تجاری دو کشور تأثیر زیادی دارد ادامه داد: پیشنهاد برقراری خط مستقیم پروازی میان ایران-بلاروس عالی هست و می‌تواند با کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل، تجارت دو کشور را به صرفه‌تر کند.

میاتلیکف با اشاره به مذاکرات کلیدی در مورد لجستیک و صنایع بندری ایران گفت: پیشنهاد ما این هست که زیر نظر اتاق بازرگانی، کنفرانسی برگزار شده و در آن مسئولین مربوطه در مورد بنادر و راه‌های حمل‌ونقل از شمال و جنوب کشور اطلاعات لازم را با بازرگانان و علاقه‌مندان بلاروسی ارائه کنند.

ما آماده هستیم در صورت همراهی طرف ایرانی کنفرانس مشابهی با همین موضوع را در بلاروس هم برگزار کنیم.

او به همین صورت با پیشنهاد دیدارهای سه‌طرفه بین اتاق‌های ایران -روسیه - بلاروس ادامه داد: ما می‌توانیم بازدیدهای مشترک میان سه کشور برگزار کنیم.

بین مینسک و روسیه با پرواز ۴۰ دقیقه فاصله هست.

بنابراین در هر بار سفر شما به روسیه می‌توانید به بلاروس هم بیایید.

ما از همکاری‌های مشترک استقبال می‌کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی و صنعت بلاروس با اشاره به برگزاری نمایشگاه بزرگ مینسک در سال آینده میلادی توضیح داد: تمام محصولات کشاورزی و صنایع غذایی بلاروس در این نمایشگاه ارائه می‌گردد.

با توجه به اینکه ایران در صنایع غذایی و لبنی قدرتمند هست از شما دعوت می‌کنیم حتماً در این نمایشگاه حاضر شوید.

او تأکید کرد: اتاق‌های بازرگانی ایران و بلاروس باید از ظرفیت‌ها و فرصت‌های تجاری دو کشور اطلاعات بیشتری در اختیار بخش‌های خصوصی و تجار قرار دهند تا آن‌ها بتوانند شرکای تجاری و فرصت‌های مورد نظر خود را در کشور مقابل پیدا کنند.

میاتلیکف به پیشنهاد نخست‌وزیر بلاروس برای معاملات بانکی مستقیم از طریق ارزهای دو کشور اشاره کرد و گفت: این موضوع می‌تواند تجارت ما را گسترش دهد.

پیشنهاد می‌کنم هرکدام از اتاق‌های دو کشور 1 نفر را به طور معین برای همکاری و ارتباط با اتاق کشور مقابل معرفی کند تا همکاری‌ها استحکام بیشتری داشته باشد.

در ادامه، شافعی با استقبال از پیشنهادات میاتلیکف بیان کرد: برای معرفی ظرفیت‌ها و امکانات حمل‌ونقل ایران، حتماً اطلاعات مورد نظر شما را در اختیار هیأت تجاری بلاروس قرار می‌دهیم.

به همین صورت پیشنهاد ارتقا رابطه دو جانبه به روابط سه جانبه پیشنهاد سازنده‌ای هست و ما هم در جریان همین سفر، فرد مورد نظر برای ارتباط مستقیم با اتاق بلاروس را معرفی می‌کنیم.

google rating | reviews
4.7 ستاره - 1267 بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: احسان جهان آرا »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 129750 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 12166 3 شبانه روز پیش