اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی حضور «میکروپلاستیک‌ها» در بشقاب غذا - لزوم کاهش مصرف پلاستیک ...
حضور «میکروپلاستیک‌ها» در بشقاب غذا - لزوم کاهش مصرف پلاستیک
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.sarpoosh.com/medical/medical-advice/medical-advice1402030280.html

حضور «میکروپلاستیک‌ها» در بشقاب غذا/لزوم کاهش مصرف پلاستیک پلاستیک در ظروف مصرفی,ظروف یکبار مصرف پلاستیکیطی چند دهه گذشته مصرف پلاستیک در قالب ظروف مصرفی و کیسه‌های خرید برای سهولت انجام کار بسیار افزایش یافته است، درصورتی که این پلاستیک‌ها تجزیه نمی‌شوند و تنها در جریان آب و باد به ذرات ریزتر تبدیل و وارد چرخه غذایی می‌شوند.

به گزارش ایسنا، هر ایرانی روزانه به‌طور میانگین سه کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند که متوسط عمر استفاده از هر کیسه تنها ١٢ دقیقه است، در حالی‌که برای حذف هر کدام از این کیسه‌ها از طبیعت زمان زیادی نیاز هست.

علاوه بر این ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، سفره‌های پلاستیکی، بسته‌بندی‌های پلاستیکی و غیره در کشور به مقادیر زیاد تولید شده‌اند که به دلیل تغییر سبک زندگی مردم در دهه‌های اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته‌اند و فشاری دوچندان بر محیط‌ زیست وارد کرده هست.

یکی از دغدغه اصلی بسیاری از حامیان محیط زیست و حتی مردم عادی آلودگی ناشی از پلاستیک‌های 1 بار مصرف برای سلامتی انسان، جانوران و به‌طور کلی کیفیت محیط‌ زیست هست چراکه انواع پلاستیک‌ها از جمله کیسه‌های پلاستیکی به دلیل ترکیباتشان تجزیه ناپذیرند و صدها سال بدون آنکه تجزیه شوند در محیط باقی‌ می‌مثل و مواد شیمیایی آن به‌تدریج به خاک و آب راه پیدا می‌کنند و علاوه بر آلوده کردن آن، حیوانات را قربانی می‌کنند و در نهایت وارد زنجیره غذایی انسان می‌شوند.

هر ساله میلیون‌ها تن پلاستیک که بیشتر از سوخت‌های فسیلی تولید می‌گردد به محیط زیست نفوذ پیدا می‌کند و به قطعات کوچک و کوچک‌تر تجزیه می‌گردد.

به جهت اهمیت این موضوع به ۱۱ نکته در مورد «میکروپلاستیک‌ها» براساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست اشاره می‌کنیم:

*میکروپلاستیک‌ها ذرات بسیار کوچکی می باشند که اندازه آن‌ها از پنج میلی‌متر تا 1 میکرومتر یعنی بسیار باریک‌تر از موی انسان متغیر هست.

* بسیاری از میکروپلاستیک‌ها از خرد شدن و تجزیه شدن اجسام پلاستیکی بزرگ به تکه‌های کوچک‌تر به‌وجود می‌آیند.

این عمل مثل تبدیل شدن 1 تکه سنگ به خاک هست.

*طبق تحقیقات علمی، میکروپلاستیک‌ها امروز تقریبا در تمام جای کره زمین یافت می‌شوند.

*اندازه بسیار کوچک میکروپلاستیک‌ها باعث می‌گردد تا به‌راحتی به همراه جریان‌های آبی، باران، برف و حتی باد منتقل شوند.

*بیشترین حجم میکروپلاستیک‌ها ناشی از زباله‌های پلاستیکی مثل بطری و کیسه پلاستیکی در اقیانوس‌ها و منابع آبی هست که در معرض تابش آفتاب و انرژی آب به ذرات کوچک‌تر تجزیه و وارد آب‌های اقیانوس‌ها و منابع آبی می‌شوند.

*آب حاصل از شست وشوی لباس‌هایی که از مواد پلاستیکی تشکیل شدند، حاوی مقدار زیادی میکروپلاستیک هست.

* در بیش از ۹۰ درصد محصولات آرایشی از میکروپلاستیک‌ها استفاده شده هست.

*این میکروپلاستیک‌ها به‌راحتی توسط جانوران دریایی مثل پلانکتون‌ها، ماهی‌ها و جانوران دریایی بزرگ خورده می‌شوند و در نهایت به بشقاب غذایی ما می‌رسند.

*آزمایش‌های علمی آلودگی به میکروپلاستیک‌ها را در جریان خون بیش از ۸۰ درصد از اشخاص آزمایش شده تایید کرده و حتی در بدن نوزادان، رحم و حتی جفت زنانن باردار هم دیده شده هست.

* اطلاعات بسیار کمی در مورد تاثیر میکروپلاستیک‌ها باتوجه به اندازه و نوع مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده آن‌ها و تجمع این مواد در بافت‌های بدن و ابتلا به بیماری‌هایی مثل سرطان هست.

*باتوجه به اینکه هر سال در سراسر جهان کمتر از ۱۰ درصد زباله‌های پلاستیکی تولید شده وارد چرخه بازیافت می‌شوند، باید بیش از هر زمان دیگری برمیزان مصرف پلاستیک، بازیافت و حتی غذا و آبی که استفاده می‌کنیم، حساس باشیم.

96۵۰%
google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: بابک محسنی »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1288516 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 17479 2 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :