اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی ثبت بالای تورم در سه دهک کم‌درآمد ...
ثبت بالای تورم در سه دهک کم‌درآمد
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.eghtesadnews.com/fa/tiny/news-576101

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، بر اساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران در فروردین ۱۴۰۲ شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد ۱۸۰.۵ رسیده هست که نسبت به ماه قبلش ۳.۷ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ۵۵.۵ درصد افزایش یافت.

به بیان ساده‌تر هزینه‌ای که 1 خانوار ایرانی برای تهیه سبد معینی از کالا و خدمات در فروردین امسال متحمل شده، نسبت به هزینه همین سبد در فروردین سال گذشته 55.5 درصد افزایش یافته هست.

البته فشار تورمی بر اقشار مختلف جامعه یکسان نیست.

بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از مرکز آمار،  تورم نقطه به نقطه  دهک‌های اول تا سوم به ترتیب برابر 57.4 ، 57.5 ، 57.2 درصد بوده هست.

این یعنی بیشترین تورم های ثبت شده در فرودین متعلق به فقیرترین اقشار جامعه بوده و مخارج کم‌درآمدترین اشخاص جامعه نسبت به فروردین سال گذشته، بیش از 57 درصد افزایش یافته هست.

از طرف دیگر، دهک نهم با 54.6 درصد کمترین تورم را تجربه کرده و ثروتمندترین دهک یعنی دهک دهم نیز تورمی 56.5 درصدی را در نخستین ماه سال 1402 تجربه کرده هست. 

تورم

بررسی تورم ماهانه

دهک‌های جامعه هر کدام سبد مصرفی بخصوصی دارند.

بررسی  تورم ماهانه  دهک‌های مختلف نشان می‌دهد که بیشترین تورم کالاهای غیرخوراکی و خدمات متعلق به دهک دهم و کمترین آن متعلق به دهک اول بوده هست.

نکته قابل توجه بررسی  تورم ماهانه  این موضوع هست که تورم مواد غذایی دهک دهم یعنی ثروتمندترین اقشار جامعه 4.1 درصد به ثبت رسیده که از تورم چهار دهک کم‌درآمد جامعه بیشتر هست.

تورم

 

به همین صورت بخوانید ایران چهارمین کشور پرتورم جهان شد/ افزایش قیمت ۴۷۵ کالا با نرخ متوسط ۲۶درصد رمزگشایی از آمار خاندوزی در باره تورم اردیبهشت تورم بالاتر از 60 درصدی در 13 استان / رکوردزنی یزد در فروردین سکوت دولت در مورد تورم 70 درصدی فروردین شکسته شد
google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: دکتر سمیرا حسینی »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1288583 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 24473 1 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :