اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی توقف موزه‌ها در کارکرد نمایشگاهی و جای خالی نگاه پژوهشی ...
توقف موزه‌ها در کارکرد نمایشگاهی و جای خالی نگاه پژوهشی
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.mehrnews.com/news/5789028/توقف-موزه-ها-در-کارکرد-نمایشگاهی-و-جای-خالی-نگاه-پژوهشی

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها -بهرام قربانپور: حفظ میراث گذشتگان و انتقال آن به آیندگان، وظیفه ذاتی بشر در شرایط زمانی حال بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردار هست.

بسیاری از تصمیم گیری‌ها و تصمیم سازی‌های حال و آینده بر اساس داشته‌ها، اندوخته‌ها و تجربه‌های گذشته شکل می‌گیرد و لذا پرداختن به حفظ آثار گذشته در ابعاد مختلف بسیار حائز اهمیت هست.

یکی از ابزارها و زیرساخت‌های حفظ میراث گذشته و امانتداری برای نسل آینده «موزه» است، موزه‌هایی که در کنار بیشترین درجه برخورداری از اهمیت و جایگاه، از کم‌ترین سطح توجه بهره مند می باشند.

معبدی که نخستین موزه جهان شد

اما قبل اینکه وارد دنیای کارکرد «موزه» شویم بهتر هست از 1 موضع دیگری به آن نگاه کنیم و چگونگی شکل‌گیری آن را مورد واکاوی قرار دهیم.

جالب هست بدانید واژه «موزه» ریشه‌ای یونانی داشته که بعدها وارد زبان فرانسوی شده (Musee) و سپس به زبان فارسی راه یافته است، این واژه پر رمز و راز در مسیر یونان به ایران، راه پر پیچ و خمی را پیموده هست تا وارد مرزهای تاریخی و اجتماعی ایران زمین شده و اثرش را بر تاریخ کهن ایران متمدن گذاشته هست.

آنچه که در تعریف موزه آمده؛ آن را محل نگهداری و گردآوری میراث گذشتگان، آثار ارزشمند و اشیا باستانی تلقی کرده‌اند که البته موزه‌ها علاوه بر نمایش آثار باستانی و اشیای گران‌بها وظیفه حفظ و حراست و نگهداری از آنها را برای انتقال به نسل‌های آینده برعهده دارند.

در ایران ۲۸ اردیبهشت روز موزه و میراث فرهنگی نامگذاری شده که در این ایام برنامه‌های متنوعی حول محور موزه و میراث فرهنگی برگزار می‌گردد.

آنطور که روایت شده در ایران نیز در زمان حکومت محمدعلی شاه قاجار برای نخستین بار بخشی از کاخ گلستان به موزه تبدیل و اشیا قیمتی و تاریخی در آن به نمایش گذاشته شد و امروزه تبدیل شدن کاخ‌ها به موزه در کشورمان مرسوم شده‌است.

گیلان به جهت تنوع قومی، اقلیمی، تاریخ کهن، وجود مواهب تاریخی، اجتماعی، فرهنگی، طبیعی و زیست محیطی، یکی از استان‌های مستعد داشتن «موزه» با سرفصل‌های موضوعی مختلف هست که می‌تواند در هر بخشی 1 موزه جداگانه و تجهیزشده داشته باشد.

نقش اقتصادسازی موزه‌ها

توقف موزه‌ها در کارکرد نمایشگاهی و جای خالی نگاه پژوهشی

«ولی جهانی» مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در گفتگو با خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) با اشاره به تعریف کلی «موزه»، اظهار کرد: «موزه» 1 مؤسسه دائمی هست که بُعد و جنبه مالی ندارد و حفظ و انتقال فرهنگ‌ها میراث گذشتگان را بر دوش می‌کشد.

وی با اشاره به ابعاد گسترده و موضوع محور موزه‌ها، افزود: تفکیک موضوعی موزه‌ها در دنیا و ایران باب شده و این مهم بیشتر برای مخاطب شناسی موزه‌ها و جذابیت بخشی صورت گرفته هست.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان با اشاره به اینکه موزه‌های استان از گذشته تا به امروز فراز و نشیب فراوانی داشته است، گفت: حدود دو سال قبل موزه‌ها در گیلان فعال نبودند و به نوعی انفعال موزه‌ها منجر به از دست رفت هویت اجتماعی و تاریخی شده بود.

جهانی با بیان اینکه موزه دولتی، خصوصی و مشارکت بین دستگاهی در گیلان فعالیت می‌کنند، اضافه کرد: در حال حاضر، در گیلان موزه رشت، موزه میراث روستایی گیلان در سراوان، موزه تاریخ چای ایران در لاهیجان، موزه رودبار و موزه مردم‌شناسی فومن زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشغول فعالیت می باشند و بقیه موزه‌ها با مشارکت دیگر سازمان‌ها نظیر بنیاد شهید، وزارت کشاورزی، سازمان شیلات و … و به همین صورت بخش خصوصی اداره می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه ایجاد موزه در هر منطقه‌ای، «اقتصاد ساز» می‌گردد، افزود: راه اندازی موزه در 1 روستا یا شهر در کنار پردازش هویت تاریخی و اجتماعی آن منطقه، رونق اقتصادی را به همراه دارد.

ثبت ۲۷ هزار قلم اشیا با ارزش و تاریخی در سامانه «جام»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به کارکردهای موزه در ابعاد مختلف، بیان کرد: موزه‌ها در کنار برخورداری از کارکرد فرهنگی و اجتماعی، دارای کارکرد گردشگری و اقتصادی می باشند.

جهانی از ثبت ۲۷ هزار قلم اشیا با ارزش و تاریخی در سامانه «جام» خبر داد و اضافه کرد: استان گیلان در بخش ساماندهی اشیا عتیقه و ثبت در سامانه جام، رتبه دوم کشور را دارد.

وی با بیان اینکه ایجاد موزه در منطقه سبب خلق جاذبه گردشگری جدید می‌گردد، افزود: موزه هویت و اصالت فرهنگی و گردشگری 1 شهر و منطقه هست.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان از راه اندازی ۱۱ موزه طی دو سال اخیر در این استان خبر داد و بیان کرد: راه اندازی موزه ماسال، موزه باستان شناسی تالش، موزه آموزش و پرورش آستارا و موزه باستان شناسی مطالعاتی رودبار از مهم‌ترین پروژه‌های میراث‌فرهنگی هست که در حال اجرا هست.

جهانی با بیان اینکه بناهای تاریخی گیلان موزه می‌شوند، گفت: بناهای تاریخی و محوطه‌های باستانی گیلان به لحاظ جذابیت و اطلاعاتی که عرضه می‌کنند هر کدامشان 1 موزه تلقی می‌شوند.

وی با اشاره به فعالیت ۲۷ موزه در گیلان، افزود: از دو سال گذشته تاکنون ۱۱ موزه جدید در گیلان راه اندازی شده و نهضت احیای موزه‌ها ادامه دارد.

توقف موزه‌ها در کارکرد نمایشگاهی و جای خالی نگاه پژوهشی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، چالش اعتباری را مهم‌ترین دغدغه این سازمان بویژه در بخش موزه دانست و بیان کرد: موزه رشت به عنوان موزه مادر گیلان فقط به علت عدم تخصیص ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار و محدودیت‌های مالی بلاتکلیف مانده هست.

جهانی با بیان اینکه موزه‌های گیلان نیازمند حمایت اعتباری می باشند، گفت: برخی موزه‌های نیمه تمام گیلان به دلیل نبود اعتبار به سرانجام نرسیده هست.

وی با بیان اینکه برخی اموال تاریخی و باستانی در اختیار دستگاه‌های دولتی است، افزود: ثبت اموال تاریخی و باستانی از مهم‌ترین وظایف میراث فرهنگی هست که انتظار می‌رود دستگاه‌ها نسبت به واگذاری اموال تاریخی به این سازمان وظیفه مند، به حفظ این آثار ارزشمند کمک کنند.

گیلان موزه اوقافی ندارد

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان با بیان اینکه شرایط حفظ و نگه داری اموال تاریخی و قدیمی بسیار حساس و دارای اصول و قواعد خاص است، گفت: اموال تاریخی تحت اختیار دستگاه‌ها و نهادها در معرض تخریب و نابودی قرار دارد و هر چه زودتر باید جهت ثبت و حفظ به میراث فرهنگی واگذار گردد.

جهانی با اشاره به ظرفیت بقاع متبرکه در گیلان، عدم وجود موزه اوقاف را 1 چالش مهم برشمرد و بیان کرد: آثار و بجا مانده‌های ارزشمند بقاع متبرکه به عنوان اثر تاریخی- فرهنگی باید ثبت و ضبط شوند.

وی با تاکید بر بازگشایی پنجره همکاری بین اوقاف و میراث در راستای ساماندهی آثار تاریخی بقاع متبرکه، افزود: آثار تاریخی و اشیا مرتبط با بقاع متبرکه باید برای ثبت و نگهداری به میراث واگذار گردد و یا اینکه جهت حفظ و نگهداری آن با مشارکت اوقاف موزه احداث گردد.

توقف موزه‌ها در کارکرد نمایشگاهی و جای خالی نگاه پژوهشی

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان از نگه داری ۴۵ هزار اشیا تاریخی و قدیمی در موزه‌های استان خبر داد و اضافه کرد: از تعداد ۴۵ هزار اشیا تاریخی، ۲۷ هزار ثبت شده هست.

جهانی با بیان اینکه مرمت، حفظ و نگهداری اشیا تاریخی نیازمند اعتبار است، گفت: اعتبار مربوط موزه‌ها در گیلان به ۳۰۰ میلیون هم نمی‌رسد که با این مقدار نمی‌توان کاری را از پیش برد.

وی با بیان اینکه ۹۰ نفر در موزه‌های گیلان فعالیت می‌کنند، افزود: ۶۰ درصد نیروهای سازمان در حوزه موزه و میراث فرهنگی فعالیت می‌کنند.

بازدید ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از موزه‌های گیلان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از موزه‌های گیلان بازدید کردند، گفت: این آمارها تقویت بنیان اقتصادی و گردشگری منطقه‌ها را به همراه دارد.

جهانی از کشف ۱۷۰۰ قلم اشیا تاریخی با ارزش در گیلان خبر داد و اضافه کرد: اشیا کشف شده پس از ثبت و ضبط برای نگهداری به موزه ملی رشت انتقال داده می‌گردد.

وی با تاکید برخورد جدی با قاچاقچیان عتیقه در گیلان، افزود: ۳۱۰ زندانی جرایم میراث فرهنگی در گیلان داریم.

احداث سایت موزه مارلیک رودبار در هاله‌ای از ابهام

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان با اشاره به روند کند احداث سایت موزه مارلیک رودبار، بیان کرد: این سایت موزه قرار بود در پهنه اکتشافی تپه مارلیک نصفی رودبار احداث گردد و حتی ۳ میلیارد تومان برای آن اعتبار در نظر گرفته شده هست.

جهانی با بیان اینکه تپه مارلیک رودبار توسط اشخاص تصرف شده است، گفت: روند احداث سایت موزه در تپه مارلیک نصفی رودبار به دلیل تنش اجتماعی احتمالی منتفی شده هست.

وی با اشاره به اقدامات اولیه برای احداث سایت موزه در تپه مارلیک، افزود: بیش از ۴۰۰ میلیون تومان در ابتدای کار برای نقشه برداری و مقدمه چینی احداث سایت موزه در نصفی هزینه شد و به دلیل عدم همکاری بومیان منطقه نیمه‌ کاره رها شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان از اهدای حدود ۵۰۰ قلم اشیا توسط مردم به موزه‌های استان خبر داد و اضافه کرد: فرهنگ اهدای اشیا تاریخی و قدیمی در گیلان نهادینه شده هست که باید این فرهنگ استمرار داشته باشد.

توقف موزه‌ها در کارکرد نمایشگاهی و جای خالی نگاه پژوهشی

موزه‌ها باید به کارگاه پژوهشی تبدیل شوند

«میثم نواییان» کارشناس حوزه موزه و میراث فرهنگی هم در گفت‌وگو با خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir)، اظهار کرد: موزه‌ها کارکردهای مختلفی دارند که امروزه فقط کارکرد نمایشگاهی آن بیشتر مورد توجه بوده و قابل لمس هست.

وی با بیان اینکه گیلان از لحاظ تنوع موزه جایگاه خوبی دارد، افزود: از «اکوموزه» رشت گرفته تا چندین موزه تخصصی و موزه‌های شخصی و به همین صورت موزه‌های دولتی با موضوعات مختلف در گیلان فعال می باشند.

این کارشناس موزه و میراث فرهنگی با بیان اینکه موزه‌ها باید به کارگاه پژوهشی تبدیل شوند، گفت: کارکرد پژوهشی و تحقیقات محور موزه‌ها بسیار اهمیت دارد که باید به آن پرداخته گردد.

نواییان با بیان اینکه موزه‌ها ابزاری برای بازگشت به خویش می باشند، اضافه کرد: تولید هویت از مسیر فعالیت‌های پژوهشی در موزه‌ها اتفاق می‌افتد.

وی، هویت شناسی را کارکرد مهم موزه‌ها دانست و افزود: حضور مردم در موزه‌ها فقط نباید جنبه بازدید داشته باشد بلکه بر آموخته‌های تاریخی‌اش بیافزاید و هویت شناسی کند.

انجام مطالعات استخوان شناسی در موزه گیلان

این کارشناس موزه و میراث فرهنگی با بیان اینکه موزه‌ها باید به کارگاهی از آموزشی و دانش پژوهی تبدیل شوند، گفت: نگاه آموزشی به موزه‌ها بویژه در سطوح پایه به ارتقای هویت شناسی جامعه کمک می‌کند.

نواییان با بیان اینکه باید به سمت مردم محور کردن موزه‌ها حرکت کنیم، اضافه کرد: ارتباط‌گیری، تعامل و حضور مردم در موزه‌ها منجر ارتقای این بخش می‌گردد.

وی با اشاره به کارکرد و نقش موزه‌ها در ابعاد مختلف، افزود: ارتباط مردم با موزه‌ها منجر به شناخت اشخاص از گذشته و پلی برای حرکت به سمت آینده هست.

این کارشناس موزه و میراث فرهنگی با بیان اینکه موزه ملی رشت و سایر موزه‌ها کوچک مقیاس می باشند، گفت: ایجاد ساختمان چندین طبقه برای موزه در رشت مورد مطالبه جدی هست.

نواییان با بیان اینکه گیلان دارای کثرت اشیا تاریخی است، اضافه کرد: مطالعه و پژوهش برای تک تک این جامانده‌های تاریخی و آثار باستانی نیازمند زیرساخت هست.

توقف موزه‌ها در کارکرد نمایشگاهی و جای خالی نگاه پژوهشی

وی با اشاره به انجام مطالعات استخوان شناسی در موزه گیلان، افزود: استخوان شناسی زیستی با کمک پژوهشکده گیلان شناسی در حال انجام هست.

این کارشناس موزه و میراث فرهنگی با بیان اینکه موزه رشت به کارگاه کارورزی دانشجویان تبدیل شده، گفت: با تفاهم نامه‌ای که بین میراث فرهنگی و دانشگاه گیلان بسته شده فعالیت‌های تحقیقی و دوره‌های کارورزی دانشجویان در موزه رشت انجام می‌گردد.

نواییان با اشاره به دستاوردهای پژوهش‌های استخوان شناسی در موزه رشت، اضافه کرد: مطالعات استخوان شناسی اطلاعات جامعی از زیست بوم، حال و هوا و نحوه مرگ اشخاص را معین می‌کند.

وی با بیان اینکه کاوش و پژوهش در تاریخ گذشته بسیار اهمیت دارد، افزود: آینده بدون مطالعه در گذشته، ممکن هست دچار اشتباه گردد.

آن طور به نظر می‌رسد، «موزه» در گیلان دارای غنای تاریخی، اجتماعی و فرهنگی بالایی است، این مهم را می‌توان در بازدید ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری که از موزه اتفاق افتاده به نظاره نشست.

گیلان که همیشه از آن به عنوان مهد تاریخ، فرهنگ و تمدن یاد می‌گردد حالا باید آن را استان موزه نگار نیز نامید.

در کنار تمام ظرفیت‌های ارزشمندی که در بخش موزه در گیلان وجود دارد ولی گویا مشکل اعتباری، پا روی گلوی توسعه موزه‌های گیلان گذاشته و در این زمینه باید اقدامات اساسی صورت گیرد.

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: صمد نادریان »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1288908 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 13469 1 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :