اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی تشخیص و درمان زودهنگام اختلال مادرزادی تیروئید چه اهمیتی دارد؟ ...
تشخیص و درمان زودهنگام اختلال مادرزادی تیروئید چه اهمیتی دارد؟
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.sarpoosh.com/medical/medical-advice/medical-advice1402030399.html

تشخیص و درمان زودهنگام اختلال مادرزادی تیروئید چه اهمیتی دارد؟ اختلال مادرزادی تیروئید,تیروئید نوزاداناهمیت تشخیص و درمان به‌هنگام اختلال مادرزادی تیروئید، اهمیت بسیار بالایی دارد.

تیروئید، یکی از مهمترین غدد و هورمون تولید شده توسط این غده –تیروکسین-، از اثرگذارترین عناصر بر طی 1 روند طبیعی در مسیر رشد انسان، از دوران نوزادی تا سالمندی است؛ اهمیت تیروئید به قدری ست که سازمان بهداشت جهانی هفته ای را به آن اختصاص داده هست.

به گزارش ایسنا، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز جمعه ۵ خردادماه در خصوص تیروئید و اهمیت آن به ویژه در دوران نوزادی، به خبرنگاران گفت: کم کاری مادرزادی تیروئید، بر اثر کمبود هورمون های تیروئید در بدو تولد یا بعداز آن دیده می گردد.

دکتر عباس رضائیان زاده با بیان این که در این بیماری سطح هورمون تیروکسین کمتر از میزان طبیعی است، گفت: این بیماری اغلب موارد در اثر اختلال غده تیروئید در دوران جنینی و اختلال در سنتز هورمون های تیروئید اتفاق می افتد و هر نوزادی هم امکان دارد به این اختلال مبتلا باشد.

استاد دانشکده بهداشت علوم پزشکی شیراز افزود: باتوجه به اینکه غده تیروئید بر تمام جوانب سلامت تاثیر می گذارد، در صورت کنترل و تشخیص کم کاری تیروئید، اقدامات درمانی برای آن باید به سرعت شروع گردد.

رضائیان زاده گفت: لزوم تشخیص بموقع این بیماری از آن روی اهمیت دارد که سال های اول عمر، زمان تکامل مغز کودک بوده و تکامل طبیعی مغز وابسته به هورمون های تیروئید هست.

اختلال بدو تولد تیروئید بدون علامت است

وی با بیان اینکه در ۹۵ درصد موارد، اختلال تیروئید در بدو تولد، علامتی ندارد، خاطرنشان کرد :در صورت تشخیص می توان از عوارض برگشت ناپذیر و غیرقابل جبران آن جلوگیری کرد.

معاون علوم پزشکی شیراز ضمن یادآوری اینکه بروز کم کاری مادرزادی تیروئید، در دختران دو برابر پسران است، ادامه داد :کم کاری تیروئید در بدوتولد به ندرت با علائمی از قبیل ورم اطراف چشم، خواب آلودگی (Drowsiness)، زبان بزرگ و زردی طولانی خود را نشان می دهد.

او هشدار داد: با از بین رفتن زمان طلایی و به تعویق افتادن درمان، این بیماری با اختلال در تکامل مغز، سبب بروز اختلال توانایی های مغزی، بدنی و رشد قدی خواهد شد؛ به همین صورت بروز اختلال در ترشح هورمون های تیروئید در ماه های اول تولد، باعث عقب ماندگی ذهنی کودک می گردد.

غربالگری اصلی ترین راه تشخیص نوزاد بیمار

این استاد دانشگاه گفت: نظر به اهمیت غده تیروئید در سلامت انسان و شیوع قابل توجه بیماری های آن در جامعه، هر سال توسط فدراسیون جهانی تیروئید روز ۲۵ می مصادف با ۴ خرداد را بعنوان  "روز جهانی تیرویید" و نخستین روز از هفته تیروئید انتخاب کرده هست.

به گفته این مقام بهداشتی، اهداف مد نظر در این هفته جهانی تیروئید؛ افزایش سطح آگاهی مردم از علایم، آثار و عوارض اختلالات تیروئیدی، آموزش مادران باردار و راه‌های پيش‌گيري و درمان بیماری های غده تیروئید، عنوان کرد.

رضائیان زاده با یادآوری اینکه برنامه غربالگری کم کاری مادرزادی غده تیروئید نوزادان یکی از اثربخش ترین برنامه های اجرایی کشور در این زمینه توصیف و اضافه کرد: این برنامه از سال ۱۳۸۵ در استان فارس شروع شده هست و اکنون غربالگری نوزادان توسط کارشناسان دوره دیده در ۵۶ مرکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام می گردد.

معاون بهداشت علوم پزشکی شیراز گفت: در فارس سالیانه حدود ۵۴ هزار نوزاد غربال و از این تعداد، حدود ۲۰۰ کودک بیمار شناسایی می شوند.

رضائیان زاده اضافه کرد: از ابتدای این برنامه تا به حال، ۳۱۰۰ نوزاد بیمار در فارس شناسایی شده و اقدامات لازم برای درمان اثربخش انان اجرایی شده هست.

133۵۰%
google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: علی اکبر عرفانی »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1288970 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 6728 2 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :