اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بزرگترین تهدید پیش روی اردوغان - وعده های قلیچداراوغلو جذاب نبود! ...
بزرگترین تهدید پیش روی اردوغان  - وعده های قلیچداراوغلو جذاب نبود!
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.eghtesadnews.com/fa/tiny/news-575948

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از اقتصادنیوز، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه ۲۰ سال هست که در قدرت هست و در این مدت بر بحران‌های سیاسی متعددی غلبه کرده است: تظاهرات گسترده، اتهامات فساد، تلاش برای کودتای نظامی و هجوم عظیم پناهندگانی که از جنگ داخلی سوریه فرار می‌کنند و ...

تحلیل فرید زکریا از عوامل کامیابی اردوغان در انتخابات آتی

اردوغان؛ 1 پوپولیست تمام عیار

اکنون مردم و اقتصاد ترکیه تحت فشار تورم بسیار بالا قرار گرفته‌اند و بسیاری از آنها تاکنون با عواقب زلزله ویرانگر در فوریه دست به گریبانند که با واکنش ضعیف دولت بدتر شده هست.

با این حال اردوغان - 1 پوپولیست با غریزه‌های اقتدارگرایی فزاینده - پس از شکست در دور اول رای‌گیری، وارد دور دوم انتخابات می‌گردد.

در چنین شرایطی، حتی با 1 دست ضعیف، چه چیزی طول عمر سیاسی و جذابیت گسترده ایشان را توضیح می‌دهد؟

به نوشته واشنگتن‌پست، اردوغان 69 ساله با طرفداری از ارزش‌های اسلامی در کشوری که نزدیک به 1 قرن با سکولاریسم تعریف شده است، وفاداری عمیقی را از سوی رای‌دهندگان محافظه کار و مذهبی پرورش داده هست.

کنترل سخت بر قدرت

او با استفاده از منابع دولتی برای منافع سیاسی خود - صرف هزینه‌های گزاف برای جلب رضایت رای‌دهندگان، و کنترل دقیق رسانه‌ها برای خاموش کردن انتقادها – کنترل خود را بر قدرت سخت‌تر کرده هست.

چنبره اردوغان بر قدرت /49 درصد به بحران اقتصادی رأی دادند؟

اردوغان به همین صورت بسیاری از ترک‌ها را با نحوه تعاملاتش در صحنه جهانی به سمت خود سوق داده است، که معتقدند کشورشان 1 خط مستقل دارد - و همانطور که با شرق و غرب درگیر هست می‌تواند قدرت‌نمایی نظامی کند.

به نظر می‌رسد که محبوبیت اردوغان در زمان بحران اقتصادی صرفاً به دلیل مقاوم بودن اوست.

بر اساس مصاحبه با رای‌دهندگان و تحلیلگران، به نظر می‌رسد بسیاری از مردم خواهان ثبات می باشند، نه تغییر بیشتر.

گونل تول، تحلیلگر مؤسسه خاورمیانه در واشنگتن گفت: «در زمان بحران‌های ملی مثل این، مردم معمولاً در اطراف رهبر جمع می‌شوند.

رای دهندگان به توانایی اپوزیسیون در اصلاح مسائل اعتماد کافی ندارند.»

kO9HR9xpB9De

دوپینگ برای پیروزی در دور دوم

اردوغان که تا همین حالا هم طولانی‌ترین دوره رهبری ترکیه را داشته است، اگر بتواند اکثریت آرا را در دور دوم کسب کند، حکومت خود را تا دهه 2028 ادامه خواهد داد. او 49.5 درصد از آرا را در دور اول به دست آورد - چهار درصد بیشتر از قلیچداراوغلو، 1 سوسیال دموکرات که از سال 2010 رهبری حزب اصلی اپوزیسیون کشور را بر عهده داشت.

و روز دوشنبه اردوغان حمایت نامزد راست افراطی که در رتبه سوم قرار گرفته بود را کسب کرد، که به پیروزی ایشان در دور دوم کمک می‌کند.

قلیچداراوغلو، اقتصاددان و نماینده سابق پارلمان، نامزد مشترک 1 ائتلاف شش حزبی هست.

ایشان قول داده هست که سیاست‌های اقتصادی اردوغان را که به گفته کارشناسان عامل محرک تورم بوده هست را خنثی کند و اقدامات اقتدارگرایانه اردوغان از جمله سرکوب آزادی بیان را معکوس کند.

ولی تلاش‌های انتخاباتی ایشان برای جلب حامیان اردوغان ناکام بوده هست.

بکیر اوزچلیک، 1 نگهبان در آنکارا می‌گوید: «به جایگاهی که کشور ما در 20 سال گذشته به آن رسیده هست نگاه کنید.

(اپوزیسیون) ما را 50 تا 60 سال به عقب خواهد برد.

هیچ رهبر دیگری وجود ندارد که به پای اردوغان برسد.»

آنچه اوزچلیک و بسیاری از حامیان دیگر در اردوغان می بینند، رهبری هست که نشان داده هست ترکیه می‌تواند 1 بازیگر اصلی ژئوپلیتیک باشد.

یک متحد ضروری ولی دردسرساز در ناتو

ترکیه به دلیل موقعیت استراتژیک خود در تقاطع اروپا و آسیا یکی از اعضای کلیدی ناتو هست و دومین ارتش بزرگ ناتو را در اختیار دارد.

تحت حکومت اردوغان، ترکیه نشان داده هست که 1 متحد ضروری و گاهی دردسرساز در ناتو هست.

این کشور ورود سوئد به ناتو را وتو کرد و از روسیه سیستم‌های دفاع موشکی خریداری کرد که باعث شد آمریکا ترکیه را از پروژه جت جنگنده اف-35 بیرون کند.

با این حال، ترکیه همراه با سازمان ملل متحد، میانجی‌گری توافقی حیاتی را بر عهده داشت که به اوکراین اجازه داد محموله‌های غلات را از طریق دریای سیاه به بخش‌هایی از جهان که با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند، ارسال کند.

2

تهدید بزرگ پیش روی اردوغان

پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال 2011، اردوغان با حمایت از مبارزان مخالف که به دنبال سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه بودند، ترکیه را درگیر کرد.

این جنگ باعث موجی از پناهجویان سوری شد که اردوغان از آنها به عنوان اهرم فشاری علیه کشورهای اروپایی استفاده می‌کند.

بزرگترین تهدیدی که اردوغان در حال حاضر با آن مواجه است، اقتصاد هست.

به گفته اقتصاددانان، روش اصلی ایشان برای مقابله با کاهش قدرت خرید خانواده‌ها، افزایش هزینه‌های دولتی بوده هست که - همراه با کاهش نرخ بهره - تنها باعث بدتر شدن تورم می‌گردد.

اردوغان دستمزدهای بخش دولتی و حقوق بازنشستگی را افزایش داده و به میلیون‌ها نفر اجازه بازنشستگی زودهنگام داده هست.

ایشان به همین صورت یارانه برق و گاز را معرفی کرده و برخی از بدهی‌های خانوار‌ها را پاک کرده هست.

وی به همین صورت قول داده هست که هر آنچه لازم هست برای بازسازی مناطق وسیع زلزله زده هزینه کند.

اردوغان در هر مراسم کلنگ زنی که در آن شرکت می‌کند، می‌گوید که تنها دولت اوست که می‌تواند شهرها را پس از فاجعه‌ای که بخش‌های وسیعی از این کشور را با خاک یکسان کرد و بیش از 500،000 نفر را در ترکیه کشت، بازسازی کند.

پیروزی اردوغان در مناطق زلزله زده

حزب اردوغان در 10 استان از 11 استان در منطقه آسیب دیده از زلزله، که بسیاری از آن‌ها به طور سنتی از ایشان حمایت می‌کردند - علیرغم انتقادها مبنی بر کند بودن واکنش اولیه دولت ایشان به این فاجعه، پیروز شد.

مصطفی اوزتورک، یکی از حامیان اردوغان در آنکارا، گفت که استاندارد زندگی ایشان در نتیجه تورم کاهش یافته هست.

ولی از نظر او، ترکیه تنها کشوری نیست که از زمان همه‌گیری با تورم دست و پنجه نرم می‌کند.

او گفت: «این تقصیر اردوغان نیست.» اوزتورک گفت که هرگز علیه اردوغان رای نخواهد داد و گفت که خود را به خاطر آوردن اسلام به خط مقدم جامعه به ایشان «مدیون» می‌داند. پیام و قدرت اردوغان با کنترل شدید ایشان بر رسانه‌ها تقویت می‌گردد.

به گفته ایلهان تاشی، یکی از اعضای ناظر رادیو و تلویزیون ترکیه، تلویزیون دولتی تی‌آر‌تی ترکیه از اول آوریل بیش از 48 ساعت زمان پخش را به اردوغان اختصاص داده است، در حالی که 32 دقیقه به قلیچداراوغلو داده شده هست.

photo_2023-05-23_17-18-38

وعده های کمال خان جذاب نبود!

قول قلیچداراوغلو برای ترمیم اقتصاد و حمایت از حقوق زنان برای پوشیدن روسری در مدارس نتوانست در دل مردم این کشور محافظه کار طنین انداز گردد.

تول گفت: «قلیچداراوغلو تصویر حزب (اپوزیسیون) را تغییر داد، ولی اردوغان روایت‌ها را کنترل می‌کند، بنابراین عامل ترس در میان زنان محافظه کار که روسری می‌پوشند وجود دارد.

آنها معتقدند که اگر اپوزیسیون به قدرت برسد، وضعیت آنها بدتر خواهد شد.»

پس از حمایت حزب طرفدار کردهای ترکیه از قلیچداراوغلو، اردوغان مخالفان را مورد حمایت «تروریست‌های کرد» معرفی کرد.

تلاش‌های اپوزیسیون برای رد این اتهام به ندرت توسط رسانه‌های اصلی پخش می‌شد.

سونر کاگاپتای، کارشناس ترکیه در مؤسسه واشنگتن و نویسنده کتاب‌های متعدد در مورد اردوغان، گفت: اردوغان «به طور حساب‌شده به دنبال پیروزی بود که شامل استفاده از نهادهای دولتی، تکیه بر کنترل اطلاعات و شیطانی جلوه دادن مخالفان با تروریست یا نامسلمان خواندن آن‌ها بود.»

کاگاپتای گفت: «رسانه‌ها بحث را به این موضوع سوق دادند که چگونه ترکیه تحت رهبری ایشان به 1 غول نظامی صنعتی تبدیل شده هست.

و این روایت کار کرد.»

در جریان دور اول رای گیری در 14 مه، ترکیه به همین صورت انتخابات پارلمانی را برگزار کرد که در آن اتحاد احزاب ملی‌گرا و اسلامگرای اردوغان، اکثریت پارلمان 600 کرسی را به دست آورد.

تحلیلگران می‌گویند که این به ایشان مزیت بیشتری در دور دوم می‌دهد، زیرا بسیاری از رأی دهندگان احتمالاً از ایشان حمایت می‌کنند تا از دوپاره شدن دولت جلوگیری کنند.

اردوغان هفته گذشته در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان‌ ترک گفت: «مجلس با اکثریت قاطع با ما هست.

اگر 1 دولت و مجلس باثبات و هماهنگ وجود داشته باشد، صلح و رفاه در کشور برقرار خواهد شد.»

به همین صورت بخوانید اردوغان یکه تاز هست /کرکس ها بالای سر قلیچداراوغلو چرخ می زنند 3 پیش بینی از نتیجه رقابت نزدیک اردوغان و قلیچدار اوغلو /رویارویی دو پیرمرد خسته در انتخابات ترکیه خطای نظرسنجی‌ها در انتخابات ترکیه ترفندهای اردوغان برای پیروزی در انتخابات ترکیه /نتیجه تقابل آشپزخانه و بالکن به کجا می رسد؟
google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: اسماعیل سالاری »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1288490 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 21887 1 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :