اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی باید آماده مقابله با میکروب هایی باشیم که هر روز مقاوم تر می شوند ...
باید آماده مقابله با میکروب هایی باشیم که هر روز مقاوم تر می شوند
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.mehrnews.com/news/5639661/باید-آماده-مقابله-با-میکروب-هایی-باشیم-که-هر-روز-مقاوم-تر-می

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از خبرگزاری مهر، رسول یاراحمدی، در همایش مجازی پیشگیری از ایجاد مقاومت میکروبی اظهار داشت: باعث خرسندی هست که همزمان با هفته جهانی آگاهی رسانی آنتی بیوتیک ها، با شعار تمام با هم برای پیشگیری از مقاومت به داروهای ضد میکروبی این نشست در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار می‌گردد.

وی از مقابله با مقاومت میکروبی به عنوان مفهوم و پیامی برای توسعه پایدار یاد کرد و افزود: عدم مشارکت در مقابله با مقاومت آنتی بیوتیک ها می‌تواند تا سال ۲۰۵۰ منجر به مرگ بیش از ۱۰۰ میلیون نفر و صرف هزینه‌ای بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد دلار گردد.

یاراحمدی با اشاره به لزوم انجام تحقیقات پیشگیرانه گفت: پیشگیری به معنای اقدام در زمان و مکان درست هست و اکنون آنجایی هست که باید روی این مسئله به صورت جدی از طریق توسعه و ارتقا واکسیناسیون و اهمیت به طب پیشگیری اقدام گردد؛ کاری که برای کرونا و بیماری HIV انجام شد.

به گفته وی، تغییر رفتار نیز یکی از مصادیق پیشگیری هست که می‌تواند به اقدامات بسیار مؤثری منجر گردد.

به همین صورت باید روی تغذیه اشخاص به خصوص جوانان تحقیقاتی انجام و در نهایت منجر به کاهش نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ها گردد.

یاراحمدی تاکید کرد: باید بپذیریم میکروب‌ها موجودات زنده و هوشمندی می باشند که باید تلاش‌ها به کار گرفته گردد تا زودتر از تغییر و تحولات آنها، ما انسان‌ها اقدامات ضروری را انجام دهیم.

باید خودمان را آماده و تجهیز کنیم برای مقابله با موجوداتی که هر روز مقاوم‌تر می‌شوند.

وی با بیان اینکه جامعه باید با مسئله مقاومت میکروبی درگیر گردد زیرا اثرگذاری مستقیم آن بر مردم است، افزود: بخش بزرگی از معضلات فعلی ناشی از آموزش ضعیف هست.

حال اقدامات فردی چه می‌تواند باشد؟! تجویز دارو باید توسط اشخاص متخصص انجام گردد و استفاده از آنتی بیوتیک ها کاملاً مطابق دستور پزشک باشد و خودسرانه مصرف نگردد.

داروهایی که در اختیار اشخاص قرار می‌گیرد به دیگران داده نگردد.

استفاده از ملاحظات بهداشتی در نگاه پیشگیرانه در کشور ترویج گردد.

یاراحمدی یادآور شد: باید علم خودمان را به عمل تبدیل کنیم؛ وقتی در مورد عفونت‌ها، بهبود و درمان صحبت می‌کنیم، باید با آگاهی و دانش باشد، مخاطب جامعه علمی و کشور در نظر گرفته گردد و برنامه‌ها از جنس اجرایی باشد.

سرپرست دفتر توسعه تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: مراکز و بخش‌های مرتبط باید تمام تجربیات و دانش خود را در جهت بهبود و راهکارهای پیشگیرانه استفاده کنند.

در بخش صنعت نیز مراقبت‌های بهداشتی انجام گردد.

به همین صورت لازم هست تحقیقات و مطالعات جدید برای یافتن آنتی بیوتیک های جدید فعال باشند، راهکارهای جدید برای تشخیص سریع بیماری بیابند و در صنعت کشاورزی، از داروها و آنتی بیوتیک ها در جهت رشد سریع دام استفاده نگردد.

google rating | reviews
4.7 ستاره - 1287 بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: ساناز پور کرمی »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1210119 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 23226 2 شبانه روز پیش