اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی انتقام ویندوزفون؛ مایکروسافت برای رقابت با گوگل‌پلی و اپ‌استور، فروشگاه بازی و برنامه می‌سازد ...
انتقام ویندوزفون؛ مایکروسافت برای رقابت با گوگل‌پلی و اپ‌استور، فروشگاه بازی و برنامه می‌سازد
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.zoomit.ir/tech/388119-microsofts-windows-phone-revenge/

انتقام ویندوزفون؛ مایکروسافت برای رقابت با گوگل‌پلی و اپ‌استور، فروشگاه بازی و برنامه می‌سازد توییتر تلگرام ذخیره

به‌نظر می‌رسد گوگل و اپل به‌زودی در بخش فروشگاه‌های برنامه و بازی‌های گوشیی با رقیب سرسختی همچون مایکروسافت مواجه خواهند شد.

با پایان‌یافتن کار ویندوزفون به‌عنوان سیستم‌عامل گوشیی، تلاش‌های مایکروسافت در این بخش با معرفی تبلت‌های سرفیس و برنامه‌های مخصوص گوشی‌های هوشمند و عرضه‌ی گوشی‌های اندرویدی سری سرفیس Duo ادامه دارد.

بااین‌حال، دوقطبی عجیب کنونی اندروید و iOS در فضای برنامه‌ها و بازی‌های گوشی‌های هوشمند باعث شده هست تا رقابت در این بخش تقریباً از بین برود و توسعه‌دهندگان و مصرف‌کنندگان به پیروی از سیاست‌های قیمت‌گذاری گوگل و اپل مجبور شوند که در اکثر مواقع، افزایش هزینه‌های آن‌ها را در پی داشته هست.

در گذشته، گوگل تلاش‌های فراوانی برای حذف پلتفرم ویندوزفون کرد.

غول جست‌وجوی اینترنت به‌طور خودسرانه دسترسی به APIهای خود را محدود کرد تا در ایجاد نسخه‌های ویندوزفونی برنامه‌های اندرویدی مانعی بر سر راه مایکروسافت و توسعه‌دهندگان شخص‌ ثالث ایجاد کند.

در آن زمان، ردموندی‌ها با همکاری اهالی مانتین‌ویو برنامه‌ای اختصاصی برای یوتیوب در ویندوزفون توسعه دادند؛ ولی مدتی بعد، بسته‌شدن APIهای مرتبط ازطرف گوگل به‌معنای پایان‌ دسترسی بومی به یوتیوب ازطریق دستگاه‌های تجهیزشده به ویندوزفون بود.

چنین رفتارهای ضدرقابتی‌ای فقط مختص گوگل نیست و در بسیاری از حوزه‌های بازار فناوری دیده می‌گردد.

به‌عنوان مثال، نسخه‌ی ARM مرورگر کروم نیز برای ویندوز ۱۱ منتشر نشده هست.

به همین صورت، میلیاردها دلار جریمه در سرتاسر جهان به‌دلیل رفتارهای ضدرقابتی برای شرکت‌ها در نظر گرفته شده هست.

بااین‌حال، گوگل موفق شد بر مرگ ویندوزفون تأثیر مهمی بگذارد و درنتیجه انحصار خود را روی گوشی‌های هوشمند ارزان‌قیمت کنونی و آینده، تقویت کرد.

به‌هرحال شاید مایکروسافت با فروشگاه گوشیی ایکس‌باکس، در حال آماده‌شدن برای انتقام‌گیری از گوگل باشد.

پایانی برای دوقطبی کنونی اپل و گوگل در بازار اپلیکیشن‌های گوشی

اپ استور

دوقطبی گوگل و اپل در بازار برنامه‌های گوشیی با بررسی شدید سازمان‌های نظارتی مواجه شده هست.

CMA بریتانیا اخیراً اعلام کرد در حال بررسی اپل برای مسدودسازی Xbox GamePass و سایر سرویس‌های استریم هست.

اپیک‌گیمز نیز در مورد‌ی قوانین فروشگاه اپلیکیشن اپل نبرد بسیار سنگینی را در دادگاه ایالات متحده آغاز کرده هست.

۳۰ درصد از سود فروش اپلیکیشن‌های شخص‌ ثالث در اپ‌استور به‌طورمستقیم به اپل تعلق می‌گیرد و این در حالی‌ هست که آن‌ها هیچ دخالتی در آن محصول ندارند.

به همین صورت، اپل به کاربران گوشی‌های هوشمند خود اجازه نمی‌دهد برنامه‌ها یا بازی‌های مدنظرشان را ازطریق فروشگاه‌های برنامه‌ی شخص‌ ثالث یا حتی برنامه‌های جانبی بدون جیلبریک نصب کنند.

اپیک‌گیمز با بازی تیراندازی بتل‌رویال پیشرو خود، یعنی فورتنایت، سعی کرد قوانین اپل را دور بزند.

کوپرتینویی‌ها با ممنوع‌کردن بازی مذکور در فروشگاه خود، به اقدام اپیک پاسخ دادند.

به‌طورمشابه اپل سرویس Xbox GamePass را روی آیفون مسدود کرده است؛ زیرا قصد دارد با این اقدامات ضدرقابتی سرویس اشتراکی باارزش مایکروسافت را از چشم کاربران خود بیندازد.

این در حالی هست که اکنون بازی گوشیی بی‌کیفیت شرط‌بندی مبتنی‌بر پرداخت پول در اپ‌ استور، نمی‌تواند با پلتفرم بازی مایکروسافت رقابت کند و اپل نیز قطعاً نمی‌خواهد کاربران در این زمینه حق انتخاب داشته باشند؛ زیرا برنده‌ی این رقابت کاملاً معین هست.

با این اقدام مذکور، اپل همچنان به منابع مالی کاربران و توسعه‌دهندگان دسترسی خواهد داشت.

کاربران و توسعه‌دهندگان منابع مهم کسب درآمد از فروشگاه‌های برنامه اپل و گوگل می باشند

اگرچه گوگل امکان استفاده از Xbox GamePass را روی پلتفرم خود فراهم کرده است، وضعیت آن با اپل تفاوت زیادی ندارد.

زمانی‌که اپیک از سیستم پرداخت خود در فورتنایت استفاده کرد، غول جست‌وجوی اینترنت این بازی را از فروشگاه برنامه‌های خود حذف کرد.

پس‌ازآن، اپیک مدعی شد گوگل با پرداخت رشوه به اکتیویژن بلیزارد، آن‌ها را از ساخت فروشگاه اپلیکیشن گوشیی منصرف کرده هست که البته اکیتیوژن این اتهام را بعداً رد کرد.

به‌طوربالقوه میلیاردها دلار درآمد در نبرد بازی‌های گوشیی درخطر هست.

عناوینی مثل Call of Duty ،Minecraft ،Diablo Immortal و Roblox به‌دلیل سهولت دسترسی گوشی‌های هوشمند در iOS و اندروید درآمدهای درخورتوجهی کسب می‌کنند.

بااین‌حال، بخش بزرگی از این سود نصیب توسعه‌دهندگان و سازندگان نمی‌گردد؛ بلکه به‌طورمستقیم به جیب اپل و گوگل می‌رود.

به‌نوشته‌ی WindowsCentral، توسعه‌دهندگان در ویندوز می‌توانند عناوین خود را روی پلتفرم‌های متنوعی قرار دهند که همگی با یکدیگر رقابت دارند.

فروشگاه مایکروسافت از مدتی قبل مثل استیم که با رقابت اپیک‌گیمز مواجه شد، برنامه‌ها و بازی‌ها را از پلتفرم خود حذف کرد.

رقابت قرار هست به‌نحوی ادامه یابد که گوگل و اپل آن را دوست ندارد؛ ولی مایکروسافت و اپیک‌گیمز و سایر شرکت‌ها در حال تلاش برای ازبین‌بردن این دوقطبی‌ها می باشند.

اپیک گیمز علیه گوگل و اپل

مایکروسافت قبلاً زیرسیستم اندروید را برای ویندوز توسعه داده و با آمازون همکاری کرده هست تا نسخه‌ی جایگزین فروشگاه اندروید را در ویندوز ۱۱ ارائه دهد.

این سیستم‌عامل برخلاف iOS پلتفرمی کاملاً باز هست که به فروشگاه‌های رقیب اجازه می‌دهد به‌رایگان درکنار فروشگاه مایکروسافت رقابت کنند.

گوگل به برخی از شرکت‌های اندرویدی اجازه می‌دهد فروشگاه و خدمات مخصوص خود را روی محصولاتشان نصب کنند؛ به‌همین‌دلیل، گوشی‌های اندرویدی برای کاربران ویندوز بهترین گزینه‌ محسوب می‌شوند.

برای مثال، سامسونگ گلکسی استور را دارد و درحال‌حاضر، تنها فروشگاه اپلیکیشن گوشیی هست فورتنایت اپیک‌گیمز ازطریق آن ارائه می‌گردد؛ زیرا سامسونگ مثل اپل و گوگل، کمیسیون سنگینی از ناشران بازی‌ها و برنامه‌ها دریافت نمی‌کند.

احتمال دارد این فروشگاه به‌زودی به تنها پلتفرمی تبدیل گردد که بازی‌های گوشی اکتیویژن بلیزاد نیز در آن دردسترس می باشند.

مایکروسافت با‌‌توجه‌‌به نظراتی که به سازمان نظارت بریتانیا (CMA) ارائه داده است، در حال بررسی بالقوه‌ی فروشگاه ایکس‌باکس برای بازی‌های گوشی هست.

این شرکت به CMA بریتانیا گفت:

خرید اکتیویژن توانایی مایکروسافت را برای ایجاد فروشگاه بازی نسل‌ بعدی بهبود می‌بخشد؛ پلتفرمی که در طیف وسیعی از دستگاه‌ها ازجمله گوشی دردسترس کاربران خواهد بود.

با تکیه بر جوامع موجود گیمرهای ایکس‌باکس، اکتیویژن به‌دنبال گسترش حوزه‌ها فعالیت خود خواهد بود.

ورود فروشگاه ایکس‌باکس به گوشی گیمرها را به پلتفرم جدید ایکس‌باکس جذب خواهد کرد.

مقاله‌ی مرتبط:رئیس ایکس‌باکس: با خرید اکتیویژن بلیزارد، تمرکز ما روی بازی‌های گوشیی خواهد بودمایکروسافت می‌گوید ایکس باکس گیم پس «سرویسی سودآور» است

اگر مایکروسافت بتواند قرارداد خرید اکتیویژن بلیزارد را در سال ۲۰۲۳ نهایی کند، امکان کنترل روی عناوین اصلی این بازی‌ساز ازجمله Call of Duty Mobile ،Candy Crush ،Diablo Immortal و دیگر بازی‌های آینده‌ی آن را خواهد داشت.

فروشگاه ایکس‌باکس مخصوص گوشی مایکروسافت نیز می‌تواند به خانه‌ای برای Xbox GamePass تبدیل گردد؛ پلتفرمی که درحال‌حاضر اپل آن را به‌طور خودسرانه در iOS مسدود کرده هست.

گفتنی هست این پلتفرم بازی به‌دلیل کمیسیون ۳۰ درصدی گوگل روی خریدهای درون‌برنامه‌ای پلی‌استور در این فروشگاه محدود شده هست.

توسعه‌دهندگانی که ازطریق Xbox GamePass به اندروید می‌آیند، به‌دلیل قوانین گوگل نمی‌توانند غیر از پرداخت‌های اولیه، درآمد دیگری از بازی‌های خود به‌دست آورند.

این موضوع باعث شده هست توسعه‌دهندگان مستقل آزادی‌عمل نداشته باشند و به‌طور ضدرقابتی از ارائه‌ی فروشگاه جایگزین در گوشی جلوگیری می‌کند.

بازی‌های گوشیی بسیار سودآور می باشند و امکان دارد مایکروسافت به‌زودی مجموعه‌ای از عناوین پرفروش و بسیار محدود را دراختیار داشته باشد که در آن زمان، نهایتاً قدرت کافی را برای ازبین‌بردن سلطه‌ی اپل و گوگل در بازی‌های گوشیی به‌دست خواهد آورد؛ آینده‌ای که در آن مایکروسافت و سایر شرکت‌های همراه با آن، باردیگر کتترل بیشتری دراختیار کاربران و توسعه‌دهندگان قرار خواهند داد و پلتفرم‌های گوشیی مجبور می‌شوند از سیاست‌های انعطاف‌پذیرتر شبیه ویندوز در فروشگاه‌های خود استفاده کنند.

ایکس‌باکس؛ انتخابی بهتر برای توسعه‌دهندگان

فروشگاه ویندوز فون

فیل‌اسپنسر، مدیرعامل واحد گیمینگ مایکروسافت، اخیراً اعلام کرده هست اگر ایکس‌باکس نتواند در حوزه‌ی بازی‌های گوشیی فعالیت زیادی کند، موفقیت چندانی به‌دست نخواهد آورد.

امروزه، بسیاری از مردم جهان از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند و برای بازی‌کردن با این دستگاه به خرید ایکس‌باکس یا کامپیوتر گیمنیگ نیازی نیست و مایکروسافت به‌خوبی از این موضوع اطلاع دارد.

این شرکت می‌داند کاربران در سرتاسر جهان ترجیح می‌دهند بازی‌های مدنظر خود را روی دستگاهی که از قبل دراختیار دارند، انجام دهند و بدین‌ترتیب در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند.

با افزایش توان پردازشی گوشی‌های هوشمند و بهبود کیفیت بازی‌های گوشیی، ارزش خرید کنسول‌ها کاهش می‌یابد.

ناگفته نماند همیشه بازاری برای کنسول‌های بازی و لپ‌تاپ‌های گیمینگ و کامپیوترهای شخصی مخصوص بازی وجود خواهد داشت؛ ولی نادیده‌گرفتن کیفیت بازی‌های گوشیی به‌عنوان راهکاری واقعی برای ارائه‌ی بازی‌های بسیار باکیفیت و گرافیکی حماقت محض هست.

علاوه‌براین، بی‌تفاوتی گوگل و اپل به هنر بازی‌سازی، توانایی این حوزه را کاهش داده است؛ زیرا آن‌ها شیوه‌های سمی مثل تبلیغ بازی‌های شرط‌بندی را در پیش گرفته‌اند که بیش‌ از هر راهکار دیگری برای آن‌ها سوددهی دارد.

بازی‌های سنتی به‌سختی از میان باتلاق گوشی عبور می‌کنند و این مسيله تا حدودی به‌دلیل نحوه‌ی شکل‌گیری پلتفرم‌های گوگل و اپل هست.

درصورتی‌که راه دیگری وجود داشته باشد، چه خواهد شد؟ ایده‌ی ناشر سنتی بازی‌های ویدئویی که بتواند فروشگاه برنامه‌های خود را در iOS و اندروید ارائه دهد، بسیار وسوسه‌انگیز هست.

فروشگاه بازی گوشیی‌ای را تصور کنید که شرط‌بندی و قمار و پرداخت در ازای برد را بی‌اعتبار می‌کند و درعوض، روی بهبود تجربه‌ی بازی و کیفیت عناوین تمرکز دارد.

فروشگاهی را تصور کنید که درمقایسه‌با اپل و گوگل به توسعه‌دهندگان درآمد بیشتری از فروش محصولاتشان پرداخت می‌کند.

چنین پلتفرمی بازی‌های مستقل را نیز تبلیغ می‌کند و به‌نظر می‌رسد این دقیقاً همان چیزی هست که مایکروسافت قصد دارد توسعه‌ دهد

اگر بخواهیم منطقی به موضوع نگاه کنیم، اپیک‌گیمز و سامسونگ احتمالاً با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

با‌‌توجه‌به اینکه فورتنایت درحال‌حاضر ازطریق فروشگاه گلکسی‌استور سامسونگ و Xbox Cloud Gaming مایکروسافت ارائه می‌گردد و با درنظرگرفتن مشارکت مایکروسافت با سامسونگ برای یکپارچه‌سازی خدمات غول ردموندی در دنیای اندروید، کاملاً مشهود به‌نظر می‌رسد که آینده‌ای روشن در این زمینه وجود دارد و شرکت‌های مذکور در آن با هدف ایجاد نوع جدیدی از فروشگاه‌های اپلیکیشن و بازی گوشیی که مشتریان و توسعه‌دهندگان را اولویت قرار می‌دهد، متحد خواهند شد.

انتقام باشکوه

برای بسیاری از کاربران و توسعه‌دهندگان بازی که از سیاست‌های گوگل و اپل در فروشگاه‌های اپلیکیشن آن‌ها ناامید شده‌اند، هیچ‌چیز بهتر از این نیست که قانون‌گذاران این دو غول فناوری را مجبور کنند تا امکان استفاده از فروشگاه‌های شخص‌ ثالث را دراختیار آن‌ها قرار دهند.

مایکروسافت و اپیک‌گیمز فروشگاه برنامه‌ی جداگانه‌ای را در اندروید و iOS تبلیغ می‌کنند که به توسعه‌دهندگان و کاربران پیشنهادهای بهتری ارائه می‌دهد.

فکر کنید نینتندو، Riot Games، پلی‌استیشن، Xbox GamePass، استیم، GeForce Now و شرکت‌های دیگر هرکدام در پلتفرم گوشیی مدنظر شما دردسترس باشند و ازطریق فروشگاه‌های مجزای خود، امکان اجرای بازی‌ها را با هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر فراهم کنند.

گوگل و اپل بازار بسیار محدودی برای انواع بازی‌ها و مدل‌های کسب‌وکار ایجاد کرده‌اند تا موفقیت پلتفرم‌های خود را تضمین کنند.

اکنون زمان آن فرارسیده هست که دوقطبی پلتفرم گوشی پایان یابد و شبح ویندوزفون انتقام خود را از این دو غول فناوری بگیرد.

بیشتر بخوانید: خودرو اپل احتمالا با فرمان صوتی حرکت و قدرتش را از طریق آیفون تأمین می‌کند با افزایش فشار بر متا، منبعی آگاه از احتمال استعفای مارک زاکربرگ خبر می‌دهد بریتانیا رسماً تحقیقات علیه گوگل و اپل را به‌دلیل تسلط بر بازار مرورگرهای گوشیی آغاز کرد استفاده از توییتر پس‌ از حضور ایلان ماسک در این پلتفرم به‌شدت افزایش یافته هست مروری بر روند ارتقای سرعت شارژ گوشی‌های هوشمند منبع windowscentral
google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: حسن میرزایی زاده »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 129650 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 20644 6 شبانه روز پیش