اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی امروز دلالی جای اشتغال مولد را گرفته است - جوان ایرانی یا در گوشی فروشی است یا نمایشگاه خودرو ...
امروز دلالی جای اشتغال مولد را گرفته است -  جوان ایرانی یا در گوشی فروشی است یا نمایشگاه خودرو
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.sarpoosh.com/economy/finance-news/finance-news1402030413.html

امروز دلالی جای اشتغال مولد را گرفته است/ جوان ایرانی یا در گوشی فروشی هست یا نمایشگاه خودرو  اقتصاد غیر مولد در ایرانرئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری عنوان کرد: اقتصاد غیر مولد در ایران روز‌به‌روز پهن‌تر و به تبع آن اشتغال غیرمولد نظیر کلاهبرداری، دلالی و بورس‌بازی شکوفاتر می‌گردد و در این چرخه با پدیده شاغلانی مواجه هستیم که آماری از آن‌ها به جا نمی‌ماند و منفعت‌شان اقتضا می‌کند خود را نمایان نکنند.

به گزارش اقتصاد ۲۴، براساس آخرین آمار‌های رسمی، نزدیک به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از کسانی که در پاییز سال ۱۴۰۰ شاغل بوده اند، در پاییز ۱۴۰۱ دیگر دارای شغل نبوده و بیکار شده و یا از جمعیت فعال اقتصادی خارج شده‌اند.

کل جمعیت حاضر در سن کار (۱۵ ساله و بیشتر) در پاییز امسال ۶۳ میلیون و ۸۸۶ هزار نفر برآورد شده که از این تعداد حدود ۲۶ میلیون و ۲۰۷ هزار نفر تمایل به کار کردن دارند؛ بر این اساس نرخ مشارکت اقتصادی در پاییز امسال ۴۱ درصد بوده هست.

بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲ میلیون و ۱۳۶ هزار نفر از کسانی که در پاییز ۱۴۰۱ جویای شغل بوده اند نتوانسته‌اند برای خود شغلی دست و پا کنند، به عبارت دیگر نرخ بیکاری در پاییز سال گذشته ۸.۲ درصد بوده هست.

آمار‌های غلط اشتغال در اقتصاد کشور

حسن صادقی، رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در گفتگو با اقتصاد ۲۴ در خصوص تبعات وجود سه میلیون جوان بلاتکلیف در اقتصاد کشور که در مرکز آمار ایران نیز به آن اشاره شده است، گفت: این آمار 1 آدرس غلط دادن است؛ این‌ها شاغل می باشند، ولی در اشتغال کاذب.

شاغلی که در حوزه خدمات کار می‌کند؛ با اسنپ کار می‌کند، پیک موتوری است، نگهبانی می‌دهد، ساعتی آموزش می‌دهد.

این‌ها شاغل می باشند، ولی ما سه میلیون شاغل فاقد رسمیت داریم.

صادقی افزود: به همین دلیل هم می‌بینید که محصول سیاست‌های غلط این دولت و دولت‌های قبل، باعث شده تا اقتصاد ایران از 1 اقتصاد مولد به سمت اقتصاد مرده، دلالی و خدماتی رویکرد پیدا کند؛ آن‌چنان مزیتی در حوزه اشتغال این اقتصاد وجود دارد که صنایع تا ۱۲ میلیون تومان هم به کارگر حقوق می‌دهند، ولی کارگر حاضر نیست آنجا کار کند.

وی با اشاره به اینکه هیچ‌یک از این آمار‌های غلط با مولفه‌های علمی منطبق نیست، گفت: اگر راست می‌گویند اعلام کنند که حوزه اشتغال مولد ما که منبعث از اقتصاد مولد هست در حال حاضر چه تعداد کمبود نیروی کار دارد؟ در حوزه اشتغال غیرمولد که اقتصاد غیر مولد را رقم می‌زند الان انباشتی از نیروی انسانی وجود دارد.

بروید ببینید در پاساژ‌های گوشی‌فروشی، نمایشگاه‌های خودرو و موتورسیکلت و لوکس‌فروشی‌ها چقدر نیروی انسانی فعال است؟ مگر آنجا چه چیزی توزیع می‌کنند؟ ولی این جمعیت از جوانان آنجا می باشند، چون سودآور است، چون دولت بسترساز آن هست.

لحظه‌های خالی و امید‌های واهی برای جوانان جویای کار

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، ادامه داد: این سه میلیون نفر تمام مشغول‌اند، ولی نه در حوزه اقتصاد مولد و حوزه‌ای که حاکمیت از آن دفاع می‌کند، بلکه در اقتصاد غیر مولد که عاملش دولت و مجلس و ارکان قوای سه‌گانه ایران می باشند.

جوانان جویای کار ایرانی در وضعیت برزخی قرار دارند و لحظه‌های خالی و امید‌های واهی، این قشر را نابود می‌کند.

صادقی، افزود: اقتصاد دنیا با تولید، مولد و دچار زایش ثروت شده هست.

دنیا در سایه اقتصاد مولد هست که اشتغال مولد را رقم زده، ولی چه کسی به این حرف‌ها در ایران توجه می‌کند.

اقتصاد مولد ما روزبه‌روز کوچک‌تر شده و اقتصاد غیرمولدمان روز‌به‌روز پهن‌تر و به تبع آن اشتغال مولدمان رو به زوال و اشتغال غیرمولدمان نظیر کلاهبرداری و دلالی و بورس‌بازی روز‌به‌روز شکوفاتر می‌گردد.

این به معنای فقیرتر شدن قشر عظیمی از جامعه و فقر مطلق را مرتب رقم زدن است؛ ظرف دو سال فقر از ۲۵ درصد به ۳۷ درصد رسیده هست.

این حاصل دروغ‌پردازی و آمار‌های غلطی هست که این دولت و دولت‌های قبل داده‌اند.

وی در پایان صحبت‌هایش تاکید کرد: آمار‌های اشتباه ما را از اقتصاد مولد به سمت اقتصاد غیرمولد هدایت می‌کند.

آماری که اشتغال زیرزمینی به وجود آورده اشتغال دلا‌ل‌محور هست که حاصل اشتغال دلالی هست.

این‌ها شناسنامه ندارند، بیمه نیستند، کسانی می باشند که امروز حاضر نیستند برای ۲۵ میلیون درآمدشان، ۳۰ درصد حق بیمه پرداخت کنند؛ شاغلانی که آماری از آن‌ها به جا نمی‌ماند و منفعت‌شان اقتضا می‌کند خود را نمایان نکنند.

124۵۰%
google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: سیده زهرا امیر ابراهیمی »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1288948 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 23432 1 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :