اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی اختلاف تورم فقیر و غنی در میانه پاییز ...
اختلاف تورم فقیر و غنی در میانه پاییز
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.ecoiran.com/fa/tiny/news-23973

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از اکوایران تورم ماهانه در آبان ماه 2.1 درصد برآورد شده، این در حالیست که این شاخص در مهر 3 درصد بوده هست.

تورم نقطه به نقطه نیز در مهر ماه 48.1 درصد به ثبت رسیده که نسبت به ماه گذشته اش کمی نزولی بوده.

به همین صورت تورم سالانه در دومین ماه از پاییز امسال نرخ 44 درصد را به ثبت رسانده، به بیان دیگر میانگین قیمت کالا و خدمات در دوازده ماه منتهی به آبان امسال نسبت به میانگین قیمت کالا و خدمات در دوازده ماه منتهی به آبان سال گذشته 44 درصد افزایش یافته هست.

بیشترین تورم ماهانه رقم خورده در میان دهک های درآمدی به دهک دهم تعلق دارد، تورم این دهک در آبان 2.5 درصد به ثبت رسیده هست.

بر این اساس بیشترین تورم آبان برای ثروتمندترین گروه جامعه بوده، پس از دهک دهم بیشترین تورم ماهانه در دهک نهم با 2.3 درصد رخ داده هست.

تورم ماهانه دهک های اول، دوم و سوم در میانه پاییز 1.8 درصد به ثبت رسیده، این نرخ پایین ترین نرخ برآورد شده میان تمامی دهک ها محسوب می گردد.

به طور کلی می توان گفت که هرچه از سمت دهک ها فقیرتر به سمت دهک ها پر درآمد جامعه حرکت میکنیم در آبان ماه شاهد به ثبت رسیدن تورم های بالاتری بوده ایم.

سهم اقلام خوراکی در سبد مصرفی دهک های کم درآمد جامعه نسبت به سهم خوراکی ها در سبد تقاضای دهک های بالا بیشتر هست.

به بیان ساده تر اقشار فقیر تر جامعه نسبت به گروه های ثروتمند درصدی بیشتری از درآمد خود به مواد غذایی اختصاص می دهد، البته این امر بدین معنی نیست که دهک ها پایینی هزینه زیادی بر روی کالا های خوراکی می کنند، بلکه چون درآمدشان پایین هست و خوراکی ها جز اقلام ضروری محسوب می گردد مجبورند نسبت بالایی از درآمد خود را به آن اختصاص دهند.

از سویی دیگر تورم اقلام خوراکی ها در آبان ماه 1.3 درصد برآورد شده، این در حالیست که تورم غیر خوراکی ها 2.7 درصد بوده هست.

با توجه به اینکه تورم خوراکی ها به شکل قابل توجهی پایین تر بوده باعث شده تا تورم دهک های فقیر کمتر گردد و دهک های پر درآمد که غیر خوراکی ها در سبد مصرفی شان وزن بالایی دارد، تورم بیشتری را به ثبت رسانده اند.

photo_2022-11-23_13-40-05

google rating | reviews
4.7 ستاره - 1293 بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: امیر صالحی »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1210147 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 7415 2 شبانه روز پیش