اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی اتهام جاسوسی جدید علیه دانشمندان موشکی؛ پای پکن در میان است؟ ...
اتهام جاسوسی جدید علیه دانشمندان موشکی؛ پای پکن در میان است؟
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.ecoiran.com/fa/tiny/news-36277

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از اکوایران، مدیر 1 مؤسسه علمی برتر روسیه که به ظن خیانت به همراه دو کارشناس دیگر فناوری موشک‌های مافوق صوت دستگیر شده بود، به اشتراک اسرار با چین متهم شده هست.

بنابر گزارش رویترز، به گفته دو منبع مطلع از این پرونده، الکساندر شیپلیوک، رئیس موسسه مکانیک نظری و کاربردی کریستیانوویچ سیبری (ITAM)، مظنون به ارائه مطالب طبقه بندی شده در 1 کنفرانس علمی در چین در سال 2017 هست.

به گفته افرادی که رویترز برای حفظ امنیتشان، آنها را معرفی نکرده است، این مرد 56 ساله بر بی‌گناهی خود تاکید می‌کند و اصرار دارد که اطلاعات مورد بحث محرمانه نبوده و به صورت رایگان در اینترنت در دسترس بوده هست.

ماجرایی نه چندان جدید

ماهیت اتهامات علیه مدیر ITAM که اوت گذشته دستگیر شد، قبلا گزارش نشده بود.

این اتهام شیپلیوک را به آخرین رشته از دانشمندان روسی تبدیل می‌کند که در سال‌های اخیر به اتهام اشتراک اسرار با پکن دستگیر شده‌اند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در پاسخ به سوالی در مورد اتهاماتی که کارشناسان ITAM با آن‌ها روبرو می باشند و به همین صورت پرونده‌های خیانت قبلی مرتبط با چین، گفت که سرویس‌های امنیتی مراقب موارد احتمالی مربوط به «خیانت به میهن» می باشند.

وزارت خارجه چین در پاسخ به سوالی در مورد ادعاهایی مبنی بر اینکه پکن دانشمندان روسی را برای دستیابی به تحقیقات حساس هدف قرار داده است، گفت که روابط چین و روسیه مبتنی بر «عدم تعهد، عدم رویارویی و عدم هدف قرار دادن اشخاص ثالث» هست.

این وزارتخانه می‌افزاید: «این اساساً با آنچه که برخی از ائتلاف‌های نظامی و اطلاعاتی بر اساس ذهنیت خود در جنگ سرد کنار هم قرار داده‌اند، متفاوت هست.»

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بارها گفته هست که روسیه در زمینه موشک‌های مافوق صوت، در جهان پیشرو است، سلاح‌های پیشرفته‌ای که قادر به حمل محموله‌ها با سرعت ۱۰ برابر سرعت صوت برای عبور از سیستم‌های دفاع هوایی می باشند.

پرونده‌های ITAM و به همین صورت دستگیری‌های قبلی به اتهام خیانت نشان می‌دهد که مسکو به شدت مراقب از دست دادن هر‌گونه برتری در فناوری است، از جمله در برابر چین، متحدی که روسیه از زمان آغاز حمله به اوکراین، به طور فزاینده‌ای برای حمایت سیاسی و تجاری به آن متکی شده هست.

سال گذشته، دیمیتری کولکر متخصص لیزر در سیبری به اتهام خیانت دستگیر شد ولی دو روز بعد بر اثر سرطان درگذشت.

وکیل ایشان الکساندر فدولوف هفته گذشته به رویترز گفت که کولکر متهم به انتقال اسرار به چین است، اتهامی که خانواده دانشمند آن را رد کردند.

خبرگزاری دولتی روسیه در آن زمان گزارش داد که الکساندر لوکانین، دانشمندی از شهر تومسک سیبری، در سال 2020 به ظن انتقال اسرار فنی به پکن دستگیر شد.

ایشان سال گذشته به هفت سال و نیم زندان محکوم شد.

والری میتکو، دانشمندی که ریاست آکادمی علوم قطب شمال در سن پترزبورگ را بر عهده دارد، نیز در سال 2020 متهم به انتقال اسرار به چین شد، جایی که ایشان مرتباً برای سخنرانی به آنجا سفر می‌کرد.

ایشان دو سال بعد در سن 81 سالگی در حبس خانگی درگذشت.

«اتهامات بسیار جدی»

با توجه به جنگ در اوکراین، پارلمان روسیه ماه گذشته رای به افزایش حداکثر مجازات خیانت از 20 سال به حبس ابد را داد.

پرونده‌هایی که شیپلیوک و دو همکارش در ITAM -آناتولی ماسلوف و والری زوگینتسف - با آن روبرو می باشند کاملاً محرمانه هست و محاکمه پشت درهای بسته خواهد بود.

جلسه رسیدگی به پرونده ماسلوف، اولین نفر از این سه نفر که در ژوئن سال گذشته دستگیر شد، قرار بود روز چهارشنبه در سن پترزبورگ برگزار گردد.

زوگینتسف ماه گذشته بازداشت شد.

تحقیقات در مورد این سه دانشمند هفته گذشته به تیتر خبرهای جهانی تبدیل شد، زمانی که همکارانشان در ITAM  نامه‌ای سرگشاده در حمایت از آنها امضا کردند و شکایت کردند که اگر دانشمندان به دلیل نوشتن مقاله یا سخنرانی در کنفرانس‌های بین المللی در معرض خطر دستگیری قرار گیرند، انجام وظایفشان غیرممکن می‌گردد.

290638e34656b64e27c0ef3ef821f7d9

این نامه این ایده که این سه نفر می‌توانستند به اسرار خیانت کرده باشند را رد می‌کند و می‌گوید تمام مطالبی که این دانشمندان منتشر یا ارائه کرده‌اند به‌شدت بررسی شده‌اند تا اطمینان حاصل گردد که طبقه‌بندی شده نیستند.

پسکوف، سخنگوی کرملین، هفته گذشته در پاسخ به سوالی که در مورد این نامه از سوی خبرنگاران پرسیده شد، گفت: «ما این نامه را دیده‌ایم، ولی سرویس‌های ویژه روسیه روی این موضوع کار می‌کنند.

آنها تحقیقات خود را انجام می‌دهند.

این اتهامات بسیار جدی هست.»

شوک و وحشت

رویترز با دو دانشمند آمریکایی مصاحبه کرد که یکی از آنها ماسلوف و دیگری شیپلیوک را می‌شناسند.

آنها گفتند این اشخاص دانشگاهیانی اصیل و با حسن نیت می باشند، اگرچه حوزه تحقیقاتی آنها به دلیل کاربردهای نظامی آن حساس بود.

استوارت لارنس، استاد مهندسی هوافضا در دانشگاه مریلند، گفت که ایشان در چند نوبت با شیپلیوک ملاقات کرده هست.

لارنس که آخرین بار در ژانویه 2021 با دانشمند روسی گفتگو داشته، گفت: «از دیدن خبر دستگیری ایشان شوکه شدم و وحشت کردم.»

جورج ناکوزی، مهندس ارشد هوافضا در شرکت رند، گفت که چین در چند سال گذشته در زمینه فناوری مافوق صوت با ایالات متحده و روسیه بازی موش و گربه می‌کرده هست.

وی تاکید کرد که سه دانشمند روس دستگیر شده تنها در 1 زمینه از فناوری مورد نیاز برای ساخت موشک مافوق صوت فعالیت داشتند، فرآیندی که شامل ادغام حسگرها، سیستم‌های ناوبری و نیروی محرکه می‌گردد.

نکوزی گفت: «این 1 مسیر طولانی هست.

فقط انجام تحقیقات اولیه شما را به مرحله ساخت موشک نمی‌رساند.»

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: دکتر فهیمه تهرانی راد »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1288230 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 10366 2 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :