اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی آثار سرطان در سه نسل بعدی فرد قلیانی - نقش ژنتیک در سرطان ها ...
آثار سرطان در سه نسل بعدی فرد قلیانی -  نقش ژنتیک در سرطان ها
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی لینک منبع خبر:
https://www.mehrnews.com/news/5691536/آثار-سرطان-در-سه-نسل-بعدی-فرد-قلیانی-نقش-ژنتیک-در-سرطان-ها

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از خبرگزاری مهر، پروفسور محمد اسماعیل اکبری، در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما، با بیان اینکه تا به حال بیش از ۲۰۰ نوع سرطان شناخته شده است، احتمال ابتلاء به آنها را تا آخر عمر امکان‌پذیر دانست.

وی به چاقی و اضافه وزن، استفاده از هورمون های عضله ساز، استرس‌های مزمن و مسائل خلقی، به عنوان عوامل مستقیم شناخته شده و تأثیر گذار در ایجاد انواع سرطان ها اشاره کرد.

فوق تخصص جراحی سرطان، در پاسخ به این سوال که چرا عده‌ای از اشخاص بدون هیچ گونه عوامل زمینه‌ای، مبتلا به سرطان می‌شوند، گفت: سرطان‌ها به میزان زیادی با تغییرات ژنتیکی ارتباط دارند، این 1 بحث جدید هست که انتقال اطلاعات از طریق ژن‌ها را مطرح می‌کند (اپی ژنتیک) به طوری که اگر فردی قلیان بکشد، در سه نسل بعدی اثرات آن را خواهیم دید.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: امروز هر کاری انجام دهیم، تنها به خودمان ضرر نمی زنیم بلکه این ضرر دامنگیر نسل‌های آینده ما نیز خواهد شد.

بنابراین عوامل امروز ما، به جد و آباد ما مربوط است، پس به گونه‌ای زندگی کنیم تا آسیب به نسل‌های آینده ما کمتر باشد.

وی افزود: اشخاص با استنشاق انواع دودها، مصرف گوشت‌های فرآوری شده و…، به همین صورت با توان روحیه پایین، بسیار آسیب پذیر خواهند بود.

انسان‌هایی که قدرت وابستگی به منابع معنوی را ندارند و یا حرص و طمع و حسادت زیادی دارند، با تغییر در ساختار ژنتیکی خود، نه تنها به خودشان، بلکه به نسل‌های آینده شأن آسیب می‌زنند.

این فوق تخصص جراحی سرطان گفت: خوشبختانه با انجام غربالگری می‌توان از دو نوع از سرطان‌ها پیشگیری کرد، مثل سرطان روده بزرگ.

این نوع سرطان معمولاً با ایجاد پولیپ آغاز می‌گردد و پس از گذشت حدود ۱۰ سال، این پولیپ به سرطان تبدیل می‌گردد.

بنابراین خانواده‌هایی که دچار سرطان روده بزرگ می باشند و یا در سن پایین‌تری مبتلا به سرطان شده اند، باید با انجام بررسی خون مخفی در مدفوع و در صورت لزوم کولونوسکوپی، از بروز احتمالی بیماری آگاهی یابند و پیشگیری‌های لازم را انجام دهند.

اکبری ادامه داد: از جمله سرطان‌های دیگری که با انجام غربالگری به موقع می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد، سرطان دهانه رحم در بانوان هست که مهم‌ترین علت آن، ارتباطات جنسی نامتعارف است، که البته به فوریت ایجاد سرطان نمی‌کند و طی گذشت زمان و ایجاد تغییرات سلولی، بروز پیدا می‌کند که خوشبختانه با جراحی به موقع، قابل درمان هست.

وی افزود: سرطان بعدی سرطان پستان است، که قادر به پیشگیری آن نیستیم ولی با تشخیص به موقع این سرطان، درمان صددرصد هست و مرگ و میر نیز به صفر خواهد رسید.

اکبری گفت: افرادی که استعمال دخانیات دارند، در معرض انواع سرطان‌ها به خصوص سرطان ریه و پستان قرار دارند.

وی ادامه داد: یکی از انواع دیگر سرطان‌ها که به دنبال مصرف دخانیات ایجاد می‌گردد، سرطان ریه هست که نه تنها در فرد بلکه در نسل‌های بعدی نیز اثرگذار هست.

اکبری در پاسخ به این سوال که آیا مصرف سبزیجات و میوه جات و…، به همین صورت مکمل‌ها در پیشگیری از بروز سرطان موثرند، گفت: سرطان روده بزرگ با وضعیت سلامتی فرد بسیار مرتبط است، در بدن انسان، چند صد برابر سلول‌های بدن، میکروب‌های مفید وجود دارد که محل اصلی زندگی آنها در روده بزرگ و دستگاه گوارش است، هر تغییری که در این بار (لود) میکروبی ایجاد کنیم، زندگی آنها مختل می‌گردد که در نهایت با تغییرات سلولی و ایجاد سرطان در فرد همراه خواهد بود.

مصرف میوه و سبزی که هم فیبر کافی دارند و هم حاوی آنتی اکسیدان‌ها می باشند، مسیر مناسبی را برای زندگی میکروب‌های روده مهیا می‌کنند، در عوض مصرف گوشت‌ها و چربی حیوانی مانده، مثل سوسیس، کالباس و پیتزا، مسیر زندگی این میکروب‌ها را دچار مشکل و زمینه را مهیای بروز سرطان می‌کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآوری کرد: عادات روده‌ای، در بروز سرطان روده تاثیرگذارند، افرادی که دیر به دیر دستشویی می‌روند و مدام یبوست دارند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

وی، مصرف مکمل‌ها را با احتیاط و تنها با دستور پزشک، مجاز دانست.

اکبری در پاسخ به این سوال که آیا انجام سی تی اسکن برای تشخیص بیماری سرطان لازم است، گفت: خیر، هیچ عکس و آزمایشی در این زمینه نیاز نیست، به غیر از غربالگری سرطان دهانه رحم که در سن خاصی برای بانوان توصیه می‌گردد.

وی افزود در خانواده‌هایی که سرطان روده بزرگ زیاد هست و یا در سنین پایین به این بیماری مبتلا می‌شوند و یا دارای پولیپ‌های متعدد خانوادگی می باشند، پزشک برای انجام آزمایشات لازم تصمیم گیری می‌کند.

اکبری از سرطان پروستات به عنوان شایع‌ترین سرطان مردان در ایران نام برد و گفت: PSA آزمایشی هست که در سنین معین برای آقایان درخواست می‌گردد که البته جای معاینه بالینی را نمی‌گیرد.

آقایان معمولاً با افزایش سن دچار افزایش اندازه پروستات می‌شوند و با اطمینان می‌توان گفت این تغییر اندازه طبیعی هست و فرد مبتلا به سرطان نیست.

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی « خبرنگار: علی تصدیقی فر »

Siteinc.ir logo کد خبر: « 1237379 »

اخبار ایران و جهان | خبر فوری | خبرگزاری سایت رسمی بازدیدها: 4227 1 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :